Grypa ptaków w gospodarstwie. Jakie niesie ze sobą ograniczenia?
Czas pandemii wirusa SARS-CoV-2, a szczególnie wprowadzone obostrzenia (m.in. obowiązek noszenia maseczek, zamknięte szkoły, hotele, restauracje i puby, ograniczenia w poruszaniu się itp.), wyraźnie zmniejszył liczbę zarejestrowanych przypadków infekcji grypowych.
- W naszym województwie w okresie od 1 do 31 stycznia 2020 roku odnotowano 34.383 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę, w tym 17.779 u dzieci do lat 14. Natomiast, w okresie od 1 do 31 stycznia 2021 roku odnotowano 8.542 zachorowania oraz podejrzenia zachorowań na grypę, w tym 3.040 u dzieci do lat 14 – informuje Łukasz Betański, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
Warto się zaszczepić przeciw grypie
Sezon grypowy kończy się zwykle w marcu, dlatego – jak nam wyjaśniono w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy – warto się jeszcze zaszczepić. Odporność organizmu po podaniu szczepionki wykształca się przez 2, niekiedy 3 tygodnie.
- Przychodzą do nas pojedyncze osoby, które chcą się zaszczepić. Niestety, pacjenci ci mają nadal problemy z zakupem szczepionki – mówi Kamila Wiecińska, rzeczniczka szpitala im. Jana Biziela. - Szpital nie rozprowadza szczepionek, osoby zainteresowane muszą je kupić. Okazuje się, że nierzadko nie mają takich możliwości.
W bydgoskich aptekach szczepionek jak na lekarstwo
Sprawdziliśmy. W poniedziałek (8 lutego 2021 roku), w niektórych aptekach zlokalizowanych w Śródmieściu, np. przy ul. Gdańskiej szczepionek przeciw grypie nie było.
Spróbowaliśmy zlokalizować ją korzystając z wyszukiwarki internetowej gdziepolek.pl.
- W tym momencie w żadnej z dostępnych aptek w wybranej lokalizacji nie mamy ofert dla tego produktu. Spróbuj zmienić lokalizację wyszukiwania na inne miasto lub województwo – czytamy w komunikacie na stronie gdziepolek.pl.
W połowie stycznia 2021 r. na Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat.
- Przychodnie POZ/inne podmioty lecznicze, posiadające umowę z NFZ mają możliwość złożenia zapotrzebowań na szczepionki przeciw grypie dla pacjentów, którzy nie mieli możliwości ich nabycia we własnym zakresie – czytamy w tym dokumencie.
Termin składania wniosków był niezwykle krótki; od 18 do 22 stycznia br. Nie wszyscy zdążyli.
W Bydgoszczy na początku sezonu też brakowało szczepionek
Podobnie było jesienią 2020 r. Właściciele aptek złożyli zamówienia. Większość z nich na kilkadziesiąt sztuk dziennie.
- Dwa tygodnie temu dostaliśmy z hurtowni 15 sztuk, byliśmy bardzo zdziwieni, że ją otrzymaliśmy. Szczepionkę sprzedaliśmy bardzo szybko, w czasie 30 minut – twierdziła farmaceutka pracująca w aptece, znajdującej się w Śródmieściu. - Zamawialiśmy więcej. Niestety, nie wiemy czy i kiedy otrzymamy kolejne.
Przypomnijmy, że Urząd Miasta Bydgoszczy wyłonił operatów programu szczepień profilaktycznych przeciw grypie i przekazał pieniądze na ten właśnie cel.
Miasto od kilku lat finansuje szczepienia dla osób powyżej 65 roku życia. W sezonie 2020/2021 zaszczepionych miało zostać 2.400 bydgoszczan. Szczepienia przeciwko grypie, nie są jedynym profilaktycznym programem. Miasto kontynuuje program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób 65+. Szczepienia miały być wykonywane od września 2020 roku.
- Przeciwko grypie zaszczepiono 1.173 osoby. Podmioty lecznicze zwróciły niewykorzystane ze względu na trudności w zakupie szczepionki pieniądze. Przeciwko pneumokokom zaszczepiono 200 osób - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka Urzędu Miasta Bydgoszczy.
