Zobacz wideo: Czy grozi nam trzecia fala pandemii koronawirusa?
Szczepienia nauczycieli
W poniedziałek 8 lutego 2021 r. rozpoczynają się zapisy nauczycieli na szczepienia przeciwko Covid-19.
To też może Cię zainteresować
Nauczyciele będą zapisywać się na szczepienia w placówkach, w których pracują. W związku z tym muszą zgłosić się do dyrektora szkoły i zgłosić chęć zaszczepienia się.
Jako pierwsi zaszczepią się:
- nauczyciele wychowania przedszkolnego,
- osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela
- osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy
- nauczyciele klas I-III SP (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej)
- nauczyciele szkół i placówek specjalnych
- nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu
- pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych
- kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek
Źródło: www.gov.pl
Termin przekazania zgłoszeń przez dyrektora szkoły do ministerstwa edukacji mija w środę 10 lutego 2021.
Szczepionka AstraZeneca dla nauczycieli do 60 lat
- Nikt z naszych nauczycieli nie wypowiedział się negatywnie na temat szczepień, więc sądzę, że będą chcieli z nich skorzystać - mówi Marek Dobucki, dyrektor SP 37 z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy.
Podobne zdanie ma większość nauczycieli w regionie. Nauczyciele chcą się szczepić, żeby móc spokojniej pracować. Na pierwszy ogień pójdą ci, którzy pracują stacjonarnie. Warunkiem jest też wiek: nie mogą mieć więcej niż 60 lat, ponieważ przeznaczona dla nich szczepionka koncernu AstraZeneca rekomendowana jest w Polsce dla osób do 60. roku życia. Nauczyciele, którzy nie skorzystają teraz ze szczepienia, będą szczepieni razem ze swoją grupą wiekową
Większość szkół pracuje normalnie
Obecnie zdecydowana większość placówek w regionie funkcjonuje bez większych zmian.
- Szczepienia nauczycieli nie są warunkiem bezwzględnym pełnego otwarcia szkół, ale na pewno zwiększają bezpieczeństwo - mówi Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.
Według danych z czwartku 4 lutego br. z powodu koronawirusa zamknięta jest tylko jedna szkoła - SP w Górsku. W formie hybrydowej działa natomiast 29 placówek (4 proc. ogólnej liczby). Na 581 przedszkoli ogółem 16 w ograniczonym zakresie działa 16, w tym całkowicie wyłączone z pracy są 4. - Patrząc na dane od 18 stycznia w przypadku szkół podstawowych jest lekka tendencja wznosząca - przyznaje kurator.
Mogą się też szczepić bibliotekarze i pedagodzy
Dziś rozpoczynają się zapisy na szczepienia. Chętni nauczyciele mają zgłaszać się do dyrektorów placówek, którzy przekażą te dane do MEiN. - Dobrze, że ze szczepień mogą również skorzystać angliści, katecheci, nauczyciele informatyki, którzy mają zajęcia z młodszymi klasami. Mogą też szczepić się pedagodzy - zauważa dyrektor Marek Dobucki.
- Szykujemy się do zapisów na szczepienia - mówi Ryszard Klimaszewski, dyrektor SP 11 w Inowrocławiu. - W naszej szkole będzie to około 15 osób, licząc również nauczycieli świetlicy i bliblioteki. Na razie nie ma w planach szczepień pracowników administracji i obsługi, co byłoby również potrzebne.
- Ubolewam na tym, że razem z nauczycielami nie może się zaszczepić, na przykład pani sekretarz, która ma kontakt z rodzicami i innymi osobami przychodzącymi do szkoły z zewnątrz. To samo dotyczy innych pracowników, na przykład pań kucharek czy pani intendentki - mówi Marek Wódecki, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 we Włocławku.
Dyrektor Marek Wódecki dodaje, że lista osób uprawnionych do skorzystania ze szczepień powinna się też wzbogacić o nauczycieli wychowania fizycznego, którzy cały czas prowadzą zajęcia z uczniami ze starszych klas (szkoła ma oddziały sportowe).
Rozważą szczepienia pracowników administracji i obsługi
Czy lista osób pracujących w szkołach i uprawnionych do szczepień będzie dłuższa? Na razie minister zdrowia Adam Niedzielski nie wykluczył szybszego zaszczepienia pracowników administracji i obsługi.
Na szczepienia będą musieli poczekać nauczyciele w wieku 60+. Problem w tym, że nie ma dla nich szczepionek. Jak powiedział Adam Niedzielski, jeśli pojawią się nowe dostawy szczepionek, nauczyciele powyżej 60. roku życia zostaną potraktowani priorytetowo.
Ruszają ponowne testy nauczycieli badanych w styczniu
Od poniedziałku 8 lutego 2021 mają się natomiast rozpocząć ponowne testy nauczycieli na obecność Covid-19, którzy zostali przebadani pod tym kątem przed 18 stycznia, czyli przed otwarciem szkół. W województwie kujawsko-pomorskim z bezpłatnych badań skorzystało wówczas 6257 osób (w tym pracownicy administracji i obsługi). Wynik pozytywny miało niecałe 3 proc. osób.
Ponowne testowanie, tym razem tylko nauczycieli, ma pokazać, ilu z nich zaraziło się koronawirusem po powrocie do pracy. Po raz drugi z badań chce jednak skorzystać niewiele osób. W regionie zgłosiło się zaledwie 1462 nauczycieli. W kolejnym tygodniu lutego mają być testowani nauczyciele przedszkoli.
