Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy idą na grzyby i gubią się w lesie. Coraz więcej takich przypadków w Kujawsko-Pomorskiem. Policjanci apelują o rozwagę

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Najlepiej nie wybierać się do lasu samotnie zwłaszcza, gdy słabo znamy teren.
Najlepiej nie wybierać się do lasu samotnie zwłaszcza, gdy słabo znamy teren. Pixabay.com
Piękna pogoda spowodowała, że lasy w naszym regionie zaroiły się od grzybiarzy. Niestety, wielu przecenia swoje możliwości, a potem muszą ich szukać policjanci. Funkcjonariusze apelują o rozsądek i większą wyobraźnię.

Zobacz wideo: Bydgoska policja ostrzega przed oszustwami "na wnuczka"

od 16 lat

Tylko w październiku na Pomorzu i Kujawach policjanci odnaleźli kilku mieszkańców, głównie seniorów, którzy zgubili się na grzybach. Swoje siły przeceniła 76-letnia bydgoszczanka, która wybrała się do lasu około godz. 13. Policjanci otrzymali zgłoszenie od zaniepokojonego syna tuż po północy. Z informacji od rodziny wynikało, że ulubionym miejscem zbierania grzybów są lasy w rejonie Jachcic. Natychmiast ruszyły poszukiwania kobiety. W ten rejon zostali skierowani policjanci ze Śródmieścia, Błonia, a także przewodnik z psem służbowym. Tuż po godz. 4 policjanci znaleźli nieprzytomną kobietę w lesie przy ul. Partyzantów i udzielili jej pomocy oraz wezwali na miejsce pogotowie. Seniorka trafiła pod opiekę lekarzy. Jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Przeszedł kilka kilometrów

Orientację w lesie straciło też starsze małżeństwo, które na grzyby wybrało się do lasu na terenie gminy Rogowo. Po południu do dyżurnego policji dodzwoniła się zaniepokojona kobieta. Oświadczyła, że stoi przy samochodzie, a jej 74-letniego męża, który ma problemy zdrowotne, od około godziny nie ma. Kobieta przekazała, że nie mogą się odnaleźć, bo zarówno ona, jak i jej mąż stracili orientacje w lesie. Na szczęście oboje mieli telefony komórkowe.

Dyżurny w rozmowie z zagubionym 74-latkiem ustalił, że jedynym charakterystycznym punktem w jego okolicy są linie wysokiego napięcia. Policjant polecił mężczyźnie stać w jednym miejscu i wysłał tam policjantów z patrolówki. Najpierw dotarli do zgłaszającej. Ustalili dokładnie, w którym kierunku oddalił się mężczyzna i skontaktowali się z nim telefonicznie. Z rozmowy wynikało, że 74-latek może znajdować się bardzo daleko ponieważ nie słyszał nawet sygnałów dźwiękowych wydanych przez policjantów. Jeden z funkcjonariuszy skierował się do lasu idąc wzdłuż linii wysokiego napięcia, gdzie dopiero po przejściu kilku kilometrów odnalazł zagubionego mężczyznę.

- 74-latek był zmęczony i zdenerwowany. Na szczęście nie potrzebował pomocy medycznej. Po chwili dojechał radiowóz, który dowiózł mężczyznę do czekającej żony - relacjonuje asp. sztab. Dorota Rupińska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Rypinie.

Słupki graniczne mogą pomóc

Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzybobranie musimy zachować szczególną ostrożność.

- Przede wszystkim zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy, by w razie potrzeby wezwać pomoc. Pomoże odczytać naszą lokalizację. Możemy też skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym - podpowiada kom. Lidia Kowalska z Zespołu Prasowego KWP w Bydgoszczy.

Najlepiej też nie wybierać się do lasu samotnie zwłaszcza, gdy słabo znamy teren. Zadbajmy o odpowiednią odzież, bo warunki atmosferyczne w jesiennym czasie potrafią gwałtownie się zmienić. Elementy odblaskowe także mogą ułatwić odnalezienie zagubionej osoby. Ważnym aspektem jest również oznaczenie znajdujące się w lesie, a mianowicie słupki graniczne, które wyznaczają obręby leśne. One mogą pomóc w orientacji w terenie, a gdy się zagubimy wrócić w docelowe miejsce lub przekazać przez telefon komórkowy swoje położenie. W ten sposób służby uczestniczące w akcji szybko zlokalizują osobę zagubioną w lesie.
I jeszcze jedna rada: gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.

A jeśli zabłądzimy w lesie?

Wówczas jak najszybciej zaalarmujmy policję. Starajmy się też dojść do najbliższej drogi, bo wtedy jest większa szansa na odnalezienie. Kiedy odnajdziemy drogę do domu, niezwłocznie powiadommy policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Seniorzy idą na grzyby i gubią się w lesie. Coraz więcej takich przypadków w Kujawsko-Pomorskiem. Policjanci apelują o rozwagę - Gazeta Pomorska