Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Savoy w Bydgoszczy od 1,5 roku ma nowego właściciela, ale budynek na razie nie odżył. Ma być wykorzystany na cele edukacyjne

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Od 1,5 roku budynek jest w nowych rękach, ale poza tym na razie nic się nie zmieniło.
Od 1,5 roku budynek jest w nowych rękach, ale poza tym na razie nic się nie zmieniło. Arkadiusz Wojtasiewicz
Od połowy 2022 roku właścicielem budynku przy ul. Jagiellońskiej 2, w którym dawniej działał klub Savoy, jest Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. Na razie w obiekcie sprzedanym za 11,4 mln zł nie widać żadnych zmian.

Kamienicę wystawiono na sprzedaż kilka razy, ale bez powodzenia. Sytuacja zmieniła się pod koniec 2021 roku. Wówczas zapadła decyzja, podjęta przez Radę Miasta Bydgoszczy, o sprzedaży budynku w trybie bezprzetargowym.

– Z wnioskiem zgłaszającym chęć nabycia nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej 2, wystąpiła Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, która jest właścicielem nieruchomości sąsiedniej przy ul. Jagiellońskiej 4, oświadczając jednocześnie, że nabycie nieruchomości znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie pozwoli na rozwinięcie infrastruktury Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, a tym samym pozwoli na rozbudowanie oferty edukacyjnej ukierunkowanej na potrzeby rynku pracy, gwarantującej studentom jak najlepsze warunki lokalowe – czytamy w uzasadnieniu uchwały z grudnia 2021 roku.

Zdecydowano się na taki krok, ponieważ jak uzasadniano dalej w dokumencie, dzierżawa i najem nie przyniosła oczekiwanego rezultatu w postaci uzyskania stałego dochodu. Brakowało zainteresowanych najmem poszczególnych lokali. W związku z wpłynięciem oferty zakupu uznano, że dalsza próba szukania dzierżawców czy najemców jest nieracjonalna dla miasta z punktu widzenia gospodarczego.

Podczas dyskusji na sesji Rady Miasta dopytywano m.in. o to, czy jest gwarancja, że budynek będzie wykorzystywany pod działalność edukacyjną. Decyzję o sprzedaży budynku podjęto przy sprzeciwie trzech radnych Prawa i Sprawiedliwości i wstrzymaniu się od głosu pozostałych przedstawicieli klubu.

Kwotę 11,4 mln zł rozłożono na 10 rat rocznych. Podczas zawarcia umowy sprzedaży WSNoZ zapłaciła 1,5 mln, a kolejne środki (w 9 ratach po 1,1 mln zł wraz z oprocentowaniem od niespłaconej kwoty w wysokości obowiązującej na dzień uiszczenia raty) ma przekazywać w terminie do 31 marca każdego roku. W budynku znajdowało się 14 lokali użytkowych i 15 mieszkalnych. Gdy decydowano się na sprzedaż podpisane były tylko trzy umowy najmu z trzema podmiotami. Wszystkie dotyczyły lokali użytkowych. Pozostałe były opróżnione.

Pierwotnie pierwsza rata za budynek, w którym do 2017 roku działał klub Savoy, miała wpłynąć od bydgoskiej uczelni do końca kwietnia 2022 r, ale ten czas nieco się przesunął. WSNoZ poprosiła o przedłużenie terminu podpisania umowy, aby zweryfikować uwarunkowania techniczne. Umowę o zakupie podpisano 2 czerwca 2022 r..

W ubiegłym tygodniu zapytaliśmy Wyższą Szkołę Nauk o Zdrowiu o plany wykorzystania budynku oraz prace, jakie tam przeprowadzono od momentu zakupu obiektu. Czekamy na odpowiedź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera