Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Exploseum w Bydgoszczy gotowe na rozpoczęcie nowego sezonu. W maju nowa, przerażająca wystawa

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
W nowym sezonie w Exploseum zaplanowano m.in. wystawę, na której powieje grozą.
W nowym sezonie w Exploseum zaplanowano m.in. wystawę, na której powieje grozą. Tomasz Czachorowski
Exploseum w Bydgoszczy powoli budzi się z zimowego snu. W marcu rusza kolejny sezon, podczas którego w jednym z najpopularniejszych muzeów w regionie nie zabraknie nowości.

– Przygotowania do nowego sezonu idą pełną parą. Szykujemy dla Was sporo niespodzianek – poinformowała placówka w mediach społecznościowych. Start sezonu coraz bliżej, więc zapytaliśmy w oddziale Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy o szczegóły.

– W nowym roku troszeczkę zmieni nam się układ całej trasy zwiedzania, ale jesteśmy w trakcie prac z tym związanych. Różnicę będzie widać w jednym pomieszczeniu ekspozycyjnym. Mianowicie nasza armata ZiS-3, która była eksponowana na końcu trasy zwiedzania, przemieściła się, ale gdzie, to na razie zostawię jako niespodziankę – wciąż będzie można ją zobaczyć podczas zwiedzania – stwierdził Łukasz Stachowiak, kustosz, kierownik Działu Historii Techniki w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.

Exploseum rusza od 1 marca. Już dwa dni później – 3 marca – planowany jest tu bieg na orientację, finałowy etap „Mistrzostw Bydgoszczy i okolic 2024”. Biletów na wydarzenie już nie ma, ale widzowie są mile widziani. Przy okazji oglądania sportowych zmagań mogą zajrzeć do muzeum.

– Szykujemy się na Noc Muzeów, która ma odbyć się 18 maja. Chcemy wówczas otworzyć wystawę, która będzie dotyczyła potworności, horrorów, przerażenia w literaturze i sztuce oraz ogólnie rozumianej ludowości – zdradza Łukasz Stachowiak. – Merytorycznie cała ekspozycja jest przygotowana. Czekamy aż będziemy mogli zamknąć pomieszczenie, w którym będzie się znajdowała, zaczniemy budować ściany i przygotujemy całą wystawę – dodaje.

– Nasz pomysł jest taki, że zwiedzający będą podążać w latach 20’tych XX wieku za nietypowym głównym badaczem – protagonistą. Zainteresowany w dzieciństwie ludowością i przedstawionymi w nich potworami (Dziad Borowy, Baba Jaga) wkracza jako dziennikarz w struktury tajemniczych kultów. Następnie sam zaczyna tworzyć literaturę opartą na osobliwych wierzeniach, demonach i potworach. Później tworzy swoją galerię osobliwości, która jest wypełniona surrealistycznymi obrazami. Dalszy jego życiorys pozostawmy na razie pod znakiem zapytania – powoli traci poczytalność – opowiada Łukasz Stachowiak.

Zwiedzenie całej wystawy zajmie ok. 30 minut. Nie będzie to pokój zagadek, ale pewnego rodzaju linia fabularna do przejścia. Wystawa powstaje w oparciu o opowiadania takich autorów jak Howard P. Lovecraft, Mary Shelley czy Edgar Allan Poe. W części galeryjnej znajdą się obrazy, głównie surrealistyczne, ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Pojawią się na wystawie m.in. dzieła Zbigniewa Beksińskiego.

Do kogo skierowana będzie nowa oferta? – Uderzamy dwutorowo. Według nas pierwszymi głównymi odbiorcami są osoby, które interesują się literaturą grozy, sztuką surrealistyczną, elementami ludowości – uważa kustosz.

Z drugiej strony chcemy zainteresować nastoletnich odbiorców, którzy jeszcze nie spotkali się z literaturą i sztuką pokazywaną w takim kontekście. Ma być to zachętą do sięgnięcia po książki. Mamy bardzo duży problem, jeśli chodzi o liczbę pozycji, które są czytane, zwłaszcza przez młodzież. Może w ten sposób zainteresują się klasyką gatunku literatury grozy – uzupełnia.

Różnorodni odbiorcy

Do Exploseum w maju i czerwcu oraz wrześniu trafiają głównie wycieczki szkolne. W sezonie wakacyjnym jest dużo więcej klientów indywidualnych, w tym wiele osób spoza Bydgoszczy.

– Mamy wielu turystów zagranicznych. W „Expressie Bydgoskim” czytałem o Brytyjczykach, którzy przyjeżdżają do Polski. U nas też zauważamy, że jest ich zdecydowanie więcej – spośród gości spoza kraju, najwięcej. Następni na liście są Niemcy. Dwa lata temu odwiedziło nas bardzo wielu Czechów, a był rok, gdy przyjechało masę Estończyków – mówi o codzienności muzeum Łukasz Stachowiak.

W ubiegłym roku w Exploseum otwarta została trasa ekstremalna. Pracownicy muzeum pracują już nad atrakcjami na kolejne miesiące. Parę niespodzianek szykowanych jest na zakończenie sezonu wakacyjnego, ale na razie są na wczesnym etapie planowanie, więc nikt nie chce zdradzać więcej na ten temat. – Z pewnością majówka w bydgoskim Exploseum to punkt obowiązkowy – zaprasza kierownik Działu Historii Techniki.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera