Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[SAMOUCZEK WYBORCY] Bydgoszczanie otrzymają trzy rodzaje kart z nazwiskami kandydatów, mieszkańcy powiatu - cztery

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Tomasz Czachorowski
Każdy wyborca w Bydgoszczy ma prawo zagłosować na prezydenta miasta, radnego miasta i radnego województwa. Mieszkańcy ościennych gmin będą także wybierać radnych powiatu.

W niedzielę (16 listopada) przeprowadzona zostanie pierwsza tura wyborów samorządowych. Komisje wyborcze otwarte zostaną o godzinie 7, a zamknięte o godz. 21.

W Bydgoszczy wyborcy głosować będą na prezydenta miasta (różowa karta), na radnych miasta (biała karta) oraz radnych województwa kujawsko-pomorskiego (żółta karta). Na spodzie każdej karty znajdzie się dokładne wyjaśnienie, w jaki sposób należy oddać swój głos.

I tak, spośród 8 kandydatów na prezydenta Bydgoszczy, trzeba będzie postawić znak „x” tylko przy jednym nazwisku.

Podobnie wybierać będziemy radnych do sejmiku kujawsko-pomorskiego: znak „x” stawiamy także tylko przy jednym nazwisku. Mieszkańcy regionu otrzymają listy z nazwiskami ok. 500 kandydatów, reprezentujących aż 12 komitetów wyborczych.

Tak samo, czyli stawiając znak „x” przy nazwisku kandydata, należy głosować na radnych miasta Bydgoszczy. Należy podkreślić, że punkt przecięcia się linii musi znaleźć się w obrębie kratki umieszczonej obok nazwiska wybranego kandydata.

Warto też wyjaśnić, że miasto Bydgoszcz zostało podzielone na 6 okręgów wyborczych, spośród których jeden (Fordon) jest 6-mandatowy a pozostałe są 5-mandatowe. Oznacza to, że mieszkańcy Fordonu w radzie miasta będą mieli aż 6 przedstawicieli - o jednego więcej niż mieszkańcy pozostałych okręgów.

Jak dowiedzieliśmy się w Miejskiej Komisji Wyborczej, wszystkie karty do głosowania dotrą do obwodowych komisji w sobotę (15 listopada). Uprawnionych do udziału w wyborach samorządowych jest 283.950 wyborców. Do ich dyspozycji oddano 205 lokali wyborczych, z których 72 przystosowane zostały dla osób niepełnosprawnych. Zgodnie z przypisami, osoby niepełnosprawne mogły zgłosić się do miejskiego zespołu do spraw przygotowania wyborów z wnioskiem o udostępnienie transportu do i z obwodowej komisji wyborczej.

Okolice Bydgoszczy

Mieszkańcy gmin: Koronowo, Solec Kujawski, Białe Błota, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Sicienko, Dąbrowa Chełmińska i Dobrcz wybierać też będą radnych powiatu bydgoskiego. O miejsce w tym samorządzie walczy 257 osób z 6 komitetów wyborczych.

Zapisy Kodeksu wyborczego dotyczące prawa wyborczego obywateli

Art. 10. § 1. Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego mają:

a) rady gminy – obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze tej gminy,

b) rady powiatu i sejmiku województwa - obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze, odpowiednio, tego powiatu i województwa;

4) w wyborach wójta w danej gminie - osoba mająca prawo wybierania do rady tej gminy.

§ 2. Nie ma prawa wybierania osoba:

1) pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
2) pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
3) ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!