Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samochód z dwoma osobami wpadł do Brdy. Zginął kierowca [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 14 WRZEŚNIA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 14 września w Bydgoszczy.
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 14 września w Bydgoszczy. archiwum
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 14 września. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 14.09 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 14 WRZEŚNIA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

14 września 1448 roku burmistrz z radą i wójt z ławą ufundowali dla osób biednych i bezdomnych przytułek – szpital pw. Św. Ducha na Przedmieściu Gdańskim w miejscu, gdzie dziś wznosi się kościół Klarysek.

14 września 1645 roku odbyło się poświęcenie przebudowanego kościoła Klarysek. Dawny kościół pw. Św. Ducha stanowił obecnie tylko prezbiterium nowej świątyni, która otrzymała wezwanie św. Klary, św. Wojciecha i św. Barbary. Dobudowano także boczną kaplicę z renesansową attyką.

14 września 1768 roku oddział wojsk konfederacji wielkopolskiej dowodzony przez regimentarza Jakuba Ostoi Ulejskiego, cieszący się poparciem większości mieszczan, przez zaskoczenie zdobył Bydgoszcz, w którym urzędował od pół roku trybunał wielkopolski. Marszałek trybunału Bniński, lojalny wobec króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ukrył się w klasztorze jezuitów, a następnie zbiegł do Warszawy.

14 września 1774 roku rozpoczął się spław łodzi na całej długości niedawno przekopanego Kanału Bydgoskiego. Próbnie spławiono tego dnia dwie barki wypełnione wapnem, które jednak do Bydgoszczy nie dotarły z powodu awarii śluzy na Osowej Górze.

14 września 1872 roku położono kamień węgielny pod budowę neogotyckiego zboru zaprojektowanego przez F. Adlera przy pl. Wolności, dzisiejszego kościoła katolickiego pw. Św. Piotra i Pawła. Budowę ukończono po 4 latach.

14 września 1904 roku w budynku przy ul. Długiej miało miejsce otwarcie biblioteki miejskiej, której zbiory zostały udostępnione do użytku publicznego. Cztery lata później biblioteka wprowadziła się do budynku przy Starym Rynku 24, gdzie znajduje się do dziś.

14 września 1923 roku rozpoczął się ukazywać periodyk Urzędu Miasta w Bydgoszczy „Orędownik Urzędowy Miasta Bydgoszczy” zawierający wszystkie zarządzenia bydgoskiego magistratu.

14 września 1929 roku przy ul. Kołłątaja 3 w Bydgoszczy rozpoczęto budowę pierwszego w mieście „publicznego hotelu samochodowego”, czyli wielkiego garażu na kilkanaście samochodów.

Kierowca pędził bolidem F1 po autostradzie

14 września 1930 roku w sali przy ul. Dolina odbył się wielki wiec Centrolewu w proteście przeciwko aresztowaniu przez sanację ok. 60 posłów opozycyjnych po rozwiązaniu parlamentu. Ponieważ budynek obstawiły liczne siły policyjne, z manifestacji ulicznej zrezygnowano.

14 września 1932 roku do Bydgoszczy przyjechała delegacja z Chin, która przez dwa dni zapoznawała się ze szkolnictwem zawodowym w naszym mieście. Z ramienia Ministerstwa Oświaty opiekunem Chińczyków był Marian Falski, autor słynnego elementarza.

14 września 1947 roku rozpoczęła się trzecia wizyta w Bydgoszczy (potrwała do 17 września) prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda. Tym razem prymas przybył z grupą biskupów na tzw, religijne dni Bydgoszczy polegające na udzieleniu sakramentu bierzmowania tysiącom mieszkańców.

14 września 1957 roku na kortach tenisowych przy ul. Zamoyskiego odbyły się pierwsze po II wojnie wybory miss Pomorza. Zwyciężyła mieszkanka Inowrocławia, studentka filologii polskiej na Uniwersytecie Poznańskim, Maria Cholewczyńska.

14 września 1962 roku do Bydgoszczy po raz drugi po prawie 30 latach przerwy przyjechała podwójna złota medalistka olimpijska z Los Angeles 1932 – Stanisława Walasiewicz-Olsson. Biegaczka była gościem honorowym na okręgowych mistrzostwach młodzików w lekkiej atletyce rozgrywanych na stadionie Zawiszy i sama pokonała na oczach publiczności dystans 100 metrów.

14 września 1963 roku na zaproszenie Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności Narodu z wizytą do Bydgoszczy przybył przewodniczący Rady Państwa, Aleksander Zawadzki.

14 września 1969 roku ks. kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski, wziął udział w jubileuszowej uroczystości w kościele Klarysek z udziałem ok. 400 wiernych.

14 września 1978 roku przy ulicy Marchlewskiego (dziś Stary Port) do Brdy wpadł samochód osobowy „Warszawa” z dwoma osobami. Kierowca poniósł śmierć, a pasażera wyratowała załoga pchacza Żeglugi Bydgoskiej.

14 września 1979 roku dobiegły końca prace remontowo-modernizacyjne ronda Fordońskiego w Bydgoszczy. Trwały one rekordowo krótko, bo tylko miesiąc. Wstrzymanie ruchu samochodowego na rondzie miało miejsce tylko przez tydzień, a tramwajowego – trzy dni.

14 września 1985 roku na ścianie domu rodzinnego Mariana Rejewskiego przy ul. Wileńskiej 6 w Bydgoszczy wmurowano tablicę pamiątkową poświęconą pamięci tego wybitnego kryptologa.

14 września 1989 roku na plenarnym posiedzeniu Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Bydgoszczy z funkcji I sekretarza ustąpił Zenon Żmudziński. Jego miejsce zajął obecny europoseł, Janusz Zemke.

14 września 1997 roku wieczorem o godz. 22 ruszyło nowe bydgoskie radio „Elita”, nadające na fali 92,1 UKF „tylko polskie przeboje” oraz serwis aktualności. Dyrektorem programu został Bogusław Kunach.

14 września 2005 roku przez miasto przejechał Tour de Pologne. Meta była na al. Jana Pawła II.

14 września 2009 roku tłumy wiernych uczestniczyły w uroczystości poświęcenia ostatniej, największej stacji Golgoty XX wieku w fordońskiej Dolinie Śmierci, „Drogi do nieba”, 24-metrowej ściany zbudowanej z 716 greckich krzyży.

Chemik Moderator Bydgoszcz - Zawisza Bydgoszcz 0:4

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera