https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył przetarg dotyczący przebudowy ronda Jagiellonów w Bydgoszczy. Poszukiwany wykonawca dokumentacji projektowej

Jarosław Więcławski
Na razie poszukiwany jest wykonawca dokumentacji projektowej. Na samą przebudowę ronda Jagiellonów trzeba będzie jeszcze zaczekać.
Na razie poszukiwany jest wykonawca dokumentacji projektowej. Na samą przebudowę ronda Jagiellonów trzeba będzie jeszcze zaczekać. Arkadiusz Wojtasiewicz
Ruszyło postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy ronda Jagiellonów w Bydgoszczy. Sama inwestycja, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ruszy najwcześniej pod koniec 2026 roku.

Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 9 sierpnia. Wybrany wykonawca będzie musiał opracować dokumentację wraz ze sporządzeniem i pozyskaniem załączników do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji. Na tę część będzie miał 20 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Zamówienie podstawowe zakłada ponadto, że podmiot, który wygra przetarg będzie musiał udzielać wyjaśnień na wnioski wykonawców dotyczących przyjętych rozwiązań projektowych w toku prowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na realizację robót budowlanych. Planowany czas procedury przetargowej to 6 miesięcy. Odbędzie się ona po skompletowaniu dokumentacji projektowej, czyli najwcześniej w połowie 2026 roku. Na samo wykonanie robót budowlanych przewiduje się 2 lata.

W przetargu przewidziano możliwość rozszerzenia zamówienia. Dodatkową opcją jest możliwość sprawowania nadzoru autorskiego nad pracami budowlanymi przez wykonawcę, który przygotuje dokumentację projektową. Podstawą do jej opracowania jest koncepcja programowo-przestrzenna pn.: „Przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych – Rondo Jagiellonów” opracowana przez firmę BAK.

Wykonawca będzie musiał zaprojektować rozwiązanie, które uwzględnia m.in.:

  • windy przy każdym wyjściu z przejścia podziemnego oraz przy wyjściach na perony;
  • wybudowanie zjazdów (pochylni) po dwóch przeciwległych ćwiartkach skrzyżowania (przy Banku Pocztowym oraz po stronie siedziby Poczty Polskiej);
  • przebudowę zejść do przejścia podziemnego wraz z zadaszeniami;
  • wyznaczenie pasów rowerowych w ciągu ul. Jagiellońskiej.

W ramach budowy w rejonie przystanków tramwajowych po obu stronach ronda planowane jest wprowadzenie awaryjnych przejść dla pieszych przez torowisko. Projektowane są dodatkowe wyjścia na perony tramwajowe po wschodniej stronie skrzyżowania. Jak informuje miasto, nad schodami prowadzącymi do przejścia podziemnego zaplanowano zadaszenia ze szklanymi okładzinami i załamaniami konstrukcji. Obszar samego przejścia podziemnego ma zostać uporządkowany i inaczej zagospodarowany. Poza tym w planie zakładane jest skorygowanie jezdni na wlotach i wylotach (po trzy pasu ruchy z każdej strony).

Część z rozwiązań przyjętych w koncepcji to uwzględnione uwagi mieszkańców Bydgoszczy. Przykładem są pochylnie, które na etapie konsultacji społecznych w sprawie dostosowania ronda Jagiellonów do potrzeb osób niepełnosprawnych (wiosna 2023 r.) zaproponowało stowarzyszenie Bydgoszcz G10. Innym rozwiązaniem, które odrzucono, były proponowane przez kilka organizacji naziemne przejścia dla pieszych.

W ubiegłorocznych konsultacjach społecznych wzięło udział 538 mieszkańców. Najwięcej krytycznych uwag dotyczyło wprowadzenia pasów rowerowych. Prawie 100 wniosków odnosiło się do wind – część osób wyrażało obawy z powodu ich awaryjności, a druga grupa popierała rozwiązanie.

Jak informowano w ubiegłym roku, na roboty budowlane planowane jest wykorzystanie m.in. Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Wartość unijnego dofinansowania szacowana jest na ponad 40 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski