https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozsmakuj się w "žRoku 1921"

Katarzyna Oleksy
Auszpik z nóżek cielęcych, sandacz a’la Radziwiłł, befsztyk szpikowany śliwkami - to niektóre dania z menu restauracji „Rok 1921” otwartej w hotelu „Pod Orłem”.

Auszpik z nóżek cielęcych, sandacz a’la Radziwiłł, befsztyk szpikowany śliwkami - to niektóre dania z menu restauracji „Rok 1921” otwartej w hotelu „Pod Orłem”.

<!** Image 2 align=none alt="Image 158940" sub="Stylowe wnętrza to znak firmowy hotelu „Pod Orłem”. W dostojnej sali mieści się nowo otwarta restauracja „Rok 1921” / Fot. Tadeusz Pawłowski">- Rok 1921 był ważny dla dziejów miasta i hotelu. Wtedy z delegacją trafił tu Józef Piłsudski. Wyprawiono raut na 300 osób - opowiada Anna Kowalska-Szczepańska, dyrektorka hotelu „Pod Orłem”. Właśnie do tych wydarzeń nawiązywać mają stylistyka, wystrój i menu nowego lokalu. Marszałka pamiętają tu antresola, karnisze, lustra. Na stolikach postawione są karty z przedrukami ówczesnej prasy.

„Stolik 1923. Wieczorek taneczny. Sekcja chóralna Towarzystwa Muzycznego w Bydgoszczy urządza dla swych członków, osób wprowadzonych, sympatyków, wieczorek taneczny. Wieczorek ten odbędzie się dnia 15 bm. to znaczy w nadchodzącą niedzielę o godz. 7 i pół wieczorem w sali hotelu „Pod Orłem”. Strój wieczorowy. Karty wstępu przy wejściu na salę od godz. 7 wieczorem” - czytamy na jednym ze stolików. Kronika towarzyska otwiera też restauracyjne menu. „Wieczorek ów był bardzo udany...”. Co możemy zamówić?

<!** reklama>- Wtedy nie używano przypraw, które poprawiały smak. Dziś, wzorując się na kartach menu z tamtych czasów, przygotowujemy to, co jest w dzisiejszych czasach dostępne i dopuszczone do użytku - wyjaśnia szef kuchni, Krzysztof Grzeliński. Zaznacza, że kuchnia dwudziestolecia międzywojennego to kuchnia naturalna, bez półproduktów. I tu dania przygotowane są ze składników naturalnych, nie ma mowy o mrożeniu i zostawianiu „na później”. W menu nie ma więc ogromu dań, są za to starannie przygotowane potrawy. I tak jeśli chodzi o zakąski, w menu figurują: siekany befsztyk tatarski na surowo (25 zł), wątróbki z drobiu duszone w maderze (17 zł). Zupy to królewski rosół (18 zł), grzybowa z kaszą jęczmienną i śmietaną (15 zł), ze świeżych pomidorów (15 zł). Dania główne to, m.in., karmonadel, czyli kotlet wieprzowy z duszoną kiszoną kapustą, smażonymi kartoflami, sosem musztardowym (33 zł), filet saute z maderą i szampionami podany z krokietami z kartofli (85 zł). Na deser można skosztować sufletu z jabłkami i cukrem pudrem (18 zł) czy leguminy z jabłek z konfiturą żurawinową (15 zł).

Przepis na auszpik z nóżek cielęcych

Składniki: gicze cielęce, nogi wieprzowe, marchew, seler, korzeń pietruszki, por, liść laurowy, ziele angielskie, sól, woda mineralna.

Przygotowanie: Zalać nogi i gicze wodą mineralną, posolić i gotować na małym ogniu ciągle szumując. Po 1-1,5 godz. gotowania dodać przyprawy i warzywa i gotować do miękkości. Po ugotowaniu mięsa i warzyw odcedzić wywar i sklarować białkami. Mięso cielęce pokrajać w kawałki, warzywa w drobną kostkę. Ułożyć w formie najpierw warzywa, następnie mięso i zalać przygotowanym wywarem.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski