Specjalnie powołana komisja przez prezydenta miasta dokonuje selekcji. Ocenie podlega wartość merytoryczna, społeczna i organizacyjna. Nie bez znaczenia jest również działalność na rzecz promocji Bydgoszczy. Oprócz powyższych elementów komisja bierze pod uwagę również oryginalność, różnorodność form, aspekt edukacyjny i trwałość oddziaływania na odbiorcę.
Cieszę się bardzo, że możemy spotkać się na żywo, po dłuższej przerwie tego typu spotkań. Część z Państwa otrzyma statuetki po raz kolejny. Chciałabym w imieniu prezydenta pogratulować i podziękować wszystkim nagrodzonym za to, że promujecie nasze miasto. Nie tylko w kraju, ale także za granicą. To jest jeden z warunków otrzymania tej nagrody. O nią mogą ubiegać się tylko najlepsze zespoły i przedsięwzięcia. Oprócz tego wpływu na promocję, zespoły muszą wykazywać się walorami artystycznymi i organizacyjnymi. Komisja zarekomendowała prezydentowi właśnie obecne tutaj grupy – powiedziała wiceprezydent Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz.
Zaznaczono, że miasto przywiązuje ogromną wagę do działalności projektów młodzieżowych. Dodatkowo padła deklaracja, że na wniosek prezydenta grupy mogą się ubiegać o środki finansowe. Jednym z atutów przyznania tytułu Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej jest możliwość otrzymania grantu o wysokości 15 tysięcy złotych. Dzięki temu grupy będą miały możliwość choćby częściowego pokrycia kosztów związanymi z wyjazdami czy wyżywieniem.
Zanim doszło do wręczenia nagród, zaprezentowano krótki film – sylwetki grup i projektów nagrodzonych BKMO na lata 2022–2025. Zebrani podczas ceremonii wręczenia BKMO mogli obejrzeć fragmenty festiwali i występów laureatów. Na szczególną uwagę zasługuje działalność poza granicami kraju. Wśród nagrodzonych nie brakowało uczestników koncertów w ramach międzynarodowego partnerstwa miast, jak i uczestników imprez rangi mistrzowskiej. Podczas tegorocznej edycji BKMO dwie grupy otrzymały tytuł po raz pierwszy.
W kategorii "przedsięwzięcie" tytuł Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej otrzymał:
- Ogólnopolski Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej – działający przy Pałacu Młodzieży
Tytuły BKMO otrzymały również zespoły:
- Zespoły taneczne Amulet i Amulecik – Pałac Młodzieży
- Zespół tańca współczesnego Brax – Pałac Młodzieży
- Stylers Dance Studio – Młodzieżowy Dom Kultury nr 5
- Młodzieżowa Orkiestra Camerata Fordońska – Młodzieżowy Dom Kultury nr 5
Jak zaznaczyła Iwona Waszkiewicz, gratulacje należą się również opiekunom. Każda osoba prowadząca pokazuje swoje zaangażowanie. Duża zasługa leży również po stronie dyrektorów Pałacu Młodzieży i MDK nr 5, którzy działają w celu stworzenia jak najlepszych warunków do rozwoju młodzieży i propagowania kultury właśnie w młodym pokoleniu.
