Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerowa Stolica Polski 2023. 21 marca startuje oficjalny trening znanej rywalizacji

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Oficjalny trening do Rowerowej Stolicy Polski rozpocznie się 21 marca. Początek właściwej rywalizacji wyznaczono na 1 czerwca
Oficjalny trening do Rowerowej Stolicy Polski rozpocznie się 21 marca. Początek właściwej rywalizacji wyznaczono na 1 czerwca Tomasz Czachorowski
Od 21 marca będzie można brać udział w oficjalnym treningu piątej edycji Rowerowej Stolicy Polski. Właściwa rywalizacja rozpocznie się 1 czerwca. W 2023 roku w zabawie, oprócz miast prezydenckich, mogą wziąć udział gminy. Zwiększona została też pula nagród indywidualnych.

Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy

od 16 lat

W tegorocznej edycji Rowerowej Stolicy Polski będzie kilka nowości. Dotychczas mogły w niej uczestniczyć miasta prezydenckie. Teraz do grona uczestników mogą dołączyć również gminy.

Rozpoczyna się trening przed Rowerową Stolicą Polski 2023

- Zapisy do treningu zostały uruchomione już 14 marca. Do rana 16 marca zapisanych na trening było już 800 osób. Oficjalny trening wystartuje 21 marca minutę po północy. Osoby, które zapiszą się i pierwszego dnia treningu przejadą co najmniej 15 kilometrów, otrzymają wirtualną odznakę i wezmą udział w losowaniu nagrody, którą będzie żółta koszulka rowerowa - mówi pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. projektu i marki „Aktywne Miasta” Tomasz Dobrowolski.

Liczba miast i gmin, które wezmą udział w zabawie cały czas się zmienia, ponieważ kolejne samorządy przystępują do tego projektu. Dla mieszkańców tych samorządów, które nie są jeszcze na liście, przygotowano kategorię „Reszta świata”. Poszczególni rowerzyści mogą zapisywać się do niej, a później przejechane przez nich kilometry zostaną dopisane do ich miasta lub gminy, gdy tylko dany samorząd dołączy do Rowerowej Stolicy Polski.

Gmina Osie zaprasza do lasów

Jedną z pierwszych gmin, które w tym roku dołączyły do zabawy jest gmina Osie w powiecie świeckim.

- Zachęcamy wszystkich mieszkańców, nie tylko naszej gminy, do kręcenia kilometrów. W gminie Osie mamy ponad 100 kilometrów szlaków rowerowych i kilkanaście kilometrów ścieżek rowerowych. Mamy też 15 tysięcy hektarów naszych lasów, które praktycznie w całości są dostępne dla rowerzystów, z wyjątkiem rezerwatów - zachęca Michał Grabski, wójt gminy.

W tym roku będzie więcej nagród dla rowerzystów

Oficjalny trening startuje 21 marca, a właściwa rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski rozpocznie się 1 czerwca. Najlepsze gminy i miasta otrzymają puchary i nagrodę w postaci samoobsługowych stacji napraw rowerów. Nagrodzeni będą też indywidualni uczestnicy. Każdy samorząd nagrodzi lokalnie 6 swoich najlepszych rowerzystów i rowerzystek. Nagradzane będą też osoby (osobno kobiety i mężczyźni), które zajmą trzy pierwsze miejsca w różnych kategoriach wiekowych. Pulę nagród powiększono w tym roku do 80, a łączna ich wartość przekroczy 60 tysięcy złotych.

Organizatorem Rowerowej Stolicy Polski jest Bydgoszcz. - Rywalizacja to jedno, ale w tej akcji chodzi przede wszystkim o ruch, zdrowe spędzanie czasu oraz nawiązywanie relacji między uczestnikami - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

W 2022 roku Puchar Rowerowej Stolicy Polski zdobyła Biała Podlaska. Na drugim miejscu uplasowały się Puławy. Trzecie miejsce wywalczyło Gniezno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo