Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok pod znakiem jubileuszu

Maria Warda
Najbliższe 12 miesięcy upłynie na pod znakiem obchodów jubileuszu 750-lecia lokacji miasta Żnina. Gmina wyda na ten cel ponad 200 tysięcy złotych.

Najbliższe 12 miesięcy upłynie na pod znakiem obchodów jubileuszu 750-lecia lokacji miasta Żnina. Gmina wyda na ten cel ponad 200 tysięcy złotych.<!** Image 2 align=none alt="Image 202680" sub="Najpiękniej o historii Żnina opowiada Krzysztof Płażewski (na zdjęciu pierwszy z prawej), nauczyciel historii, pasjonat, który wspólnie z uczniami z „Trójki” Zespołu Szkół Społecznych im. Armii Krajowej zbudował piękne repliki nieistniejących już w mieście budowli / Fot. Maria Warda">

- Chcemy, by rok 2013 zapisał się w naszej pamięci jako wyjątkowy, pełen historycznych odniesień, niezwykłych wydarzeń, doniosłych uroczystości i nowych wyzwań - mówi Leszek Jakubowski, burmistrz Żnina. - Chcemy, by ten jubileuszowy rok nie tylko pozwolił nam podsumować 750 lat historii naszego miasta, ale też wyznaczył kierunki na kolejne lata. Marzy nam się dzisiaj, u progu 2013 roku, by ci, którzy będą mieli zaszczyt organizowania uroczystości za kolejne 50 lat, będą nawiązywać to tego, wtedy już historycznego 2013 roku.

Żnin uzyskał prawa miejskie w 1263 roku. Przez nasz gród, zwany wówczas najprawdopodobniej Setidava przebiegał Szlak Bursztynowy. Nie ulega wątpliwości, iż nasze miasto było związane z Piastami i jest kojarzone z początkiem państwa polskiego.

Nasi samorządowcy, organizując jubileuszowe uroczystości, chcą sprawić, aby wzmocniły się więzi lokalne mieszkańców. Mają także nadzieję, że zapraszając do grodu Śniadeckich znanych artystów i najważniejsze w kraju osoby ze świata polityki (nieoficjalnie wiemy, że został zaproszony prezydent Bronisław Komorowski) wypromują miasto nie tylko w regionie.

- Uroczystości obchodów 750-lecia Żnina oraz działania powiązane bezpośrednio lub pośrednio z lokacją Żnina zawarto w 12 projektach - mówi Ryszard Ulatowski, szef Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Żninie. Będą one realizowane odrębnie, przy wsparciu wskazanych podmiotów i powołanych zespołów.

- Obawiam się, że „podmioty i zespoły”, o których mówi pan Ulatowski, nie sprostają zadaniu albo wejdą ze sobą w taki konflikt, że przygotowanie jubileuszu niejednemu wyjdzie gardłem - uważa jeden z samorządowców, który zastrzega nazwisko do wiadomości redakcji. - Moje obawy nie są bezpodstawne, bo już dochodzi do nieporozumień. Za organizację imprez miał być odpowiedzialny Tomasz Gronet, dyrektor Żnińskiego Domu Kultury. Miał na ten cel zagwarantowane 200 tysięcy złotych. Prowadził już rozmowy z artystami i nagle odcięto go od wszystkiego.

Rzeczywiście w budżecie gminy na 2013 rok w dziale wydatki bieżące czytamy, iż dotacja dla ŻDK została zmniejszona o 200 tysięcy złotych. - To prawda, nie będę organizatorem jubileuszowych obchodów - przyznaje Tomasz Gronet. - W tej sytuacji nie mogę wypowiadać się na ten temat.<!** reklama>

Ustaliliśmy, że za zorganizowanie najważniejszych wydarzeń, w tym promocja jubileuszu w telewizji, ma być odpowiedzialny Rafał Rykowski, znany z telewizyjnego programu „Piraci”, który ma swoje programy w telewizji bydgoskiej. Pieniędzmi zabranymi Gronetowi dysponuje gmina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!