Bydgoski UTP pracuje nad uruchomieniem weterynarii oraz kusi absolwentów możliwościami kontynuowania nauki na nowych kierunkach.
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy od dawna stara się o powołanie nowego kierunku - bydgoska uczelnia chce być jedną z pięciu, a w północnej części kraju jedyną, która kształcić będzie przyszłych weterynarzy. UTP zabiega już o kadrę.
- Mamy lekarzy weterynarii, którzy chcą z nami pracować. Problem jest z klinikami - wyjaśnia Franciszek Bromberek, rzecznik UTP i podkreśla, że wymagania stawiane uczelniom, które zamierzają prowadzić ten kierunek, są bardzo wysokie. Studenci muszą posiadać nie tylko bazę edukacyjną, ale także naukową, obejmująca wszystkie gatunki zwierząt. UTP stara się więc o dodatkowe budynki i zabiega o współpracę, między innymi, z Instytutem Weterynarii.
<!** reklama>- Raczej nie uda się nam uruchomić tego kierunku w nowym roku akademickim, to kwestia przyszłości - mówi Franciszek Bromberek.
W nowym roku uruchomiony zostanie natomiast nowy kierunek zarządzania produkcją oraz rozbudowana zostanie baza na kierunku wzornictwa.
- Studenci zarządzania produkcją mają nauczyć się ekonomii i poznać procesy technologiczne - wyjaśnia rzecznik UTP. - Natomiast wzornictwo jest kierunkiem wymagającym uzdolnień plastycznych. Studenci będą bowiem zajmować się sztuką użytkową.
UTP uruchomił też kierunek technologia żywności i żywienie człowieka. W nowym roku akademickim studenci będą mogli studiować również inżynierię materiałową.
- Programy nowych kierunków dostosowane są do aktualnych potrzeb rynku. Nie chcemy kształcić bezrobotnych - mówi Franciszek Bromberek. - Opracowaliśmy nasza ofertę tak, by zadowalała studentów i pracodawców.
Od października, część przedmiotów technicznych będzie wykładana w języku angielskim.
- Na razie takie wykłady prowadzone są jedynie dla obcokrajowców. Chcemy, by angielski język techniczny poznali także polscy studenci - podkreśla Franciszek Bromberek.
Warto dodać, że UTP ogłosił konkurs przeznaczony dla konstruktorów.
- Organizujemy walki sumo dla dużych i małych robotów - mówi Franciszek Bromberek. - Pierwsze zawody odbędą się pod koniec maja.
Do konkursu zgłosili się uczniowie szkól ponadgimnazjalnych oraz studenci UTP.