https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucje graficzne w muzeum

Barbara Dygdała-Kłosińska
W środę, 19 października w Galerii Sztuki Nowoczesnej odbędzie się wernisaż wystawy „Rewolucje graficzne. Albrecht Dürer i szkoła niemiecka XV i XVI wieku". Ekspozycja czynna będzie do 4 grudnia br. Wystawa stanowi syntezę twórczości graficznych środowisk niemieckich XV i XVI w. na bazie dzieł sztuki znajdujących się w polskich kolekcjach - grafik, obrazów, inkunabułów i starodruków. Wśród rycin zaprezentowano twórczość m.in.: Albrechta Dürera, Martina Schongauera, Heinricha Aldegrevera, Albrechta Altdorfera, braci Behamów, Lucasa Cranacha Starszego, Hansa Baldunga Griena, Georga Pencza

W środę, 19 października w Galerii Sztuki Nowoczesnej odbędzie się wernisaż wystawy „Rewolucje graficzne. Albrecht Dürer i szkoła niemiecka XV i XVI wieku". Ekspozycja czynna będzie do 4 grudnia br.

<!** Image 2 align=none alt="Fot. Muzeum Okregowe Bydgoszcz" sub="Albrecht Dürer, „Rycerz, śmierć i diabeł” (1513 r.)">

 

Wystawa stanowi syntezę twórczości graficznych środowisk niemieckich XV i XVI w. na bazie dzieł sztuki znajdujących się w polskich kolekcjach - grafik, obrazów, inkunabułów i starodruków. Wśród rycin zaprezentowano twórczość m.in.: Albrechta Dürera, Martina Schongauera, Heinricha Aldegrevera, Albrechta Altdorfera, braci Behamów, Lucasa Cranacha Starszego, Hansa Baldunga Griena, Georga Pencza. Podstawowy zrąb ekspozycji stanowi grafika niemiecka przełomu XV i XVI stulecia oraz XVI w. Myślą przewodnią scenariusza jest prezentacja historii grafiki w pierwszych dwóch wiekach jej istnienia, ukazanie na przykładzie najprężniej działającego w tym okresie środowiska niemieckiego procesu ewolucji techniczno-formalnej grafiki i jej emancypacji w samodzielną dziedzinę sztuki w XVI w. Rozszerzeniem tego zagadnienia jest prezentacja rekonstrukcji warsztatu artysty grafika i malarza dokonana na bazie tekstów źródłowych, głównie traktatów, wspomnień i listów A. Dürera. Niektóre z proponowanych przez niego narzędzi, zrekonstruowanych na potrzeby ekspozycji, dokumentują nowe dążenie we współczesnej mu sztuce do realistycznego odwzorowania otaczającej rzeczywistości. Dzięki zestawieniu ze sobą grafik i obrazów różnych twórców ukazano proces cytowania fragmentów, czy kopiowania całości dzieła w twórczości artystów niemieckich.

<!** reklama>

Poprzez pryzmat prezentowanych na wystawie dzieł sztuki rozpatrywane są kwestie związane z ich szerokim kontekstem kulturowym, m.in. zależność rozwoju grafiki w XVI-wiecznych Niemczech od silnego rozwoju mieszczaństwa w tym czasie, które było głównym odbiorcą tego typu dzieł.

W kontekście kultury humanistycznej XVI-wiecznej Europy poruszono w warstwie prezentacji multimedialnych problem kondycji ówczesnego artysty, jego procesu kształcenia, pojmowania przez niego definicji sztuki i dzieła sztuki.

Rewolucje graficzne. Albrecht Dürer i szkoła niemiecka XV i XVI wieku

19.10 - 4.12.2011, Bydgoszcz, Galeria Sztuki Nowoczesnej

Start - godz. 18.00 [wernisaż]

Wstęp wolny!


Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski