"Plac Kościeleckich po nowemu. Fajnie wygląda" - tak podpisał zdjęcie z Placu Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w poście na swoim facebookowym profilu. Na wrzutkę pozytywnie zareagowali internauci, chociaż nie brakuje też kilku krytycznych uwag. Przytaczamy niektóre opinie.
- Już widzę jak ludzie w pośpiechu na przesiadkę nocnych autobusów będą deptać trawnik. Potrzeba jeszcze dodatkowych przejść chociażby na ukos;
- Dobrze, że jest trochę zieleni a nie sam beton;
- Wygląda płasko nijako, pomysłodawca pewnie ten sam, co wybrał mural na Kujawskiej;
- Tak właśnie miało być. Bez betonowych murków i schodów;
- Daję max 2 miesiące i ten trawnik będzie zaorany przez pijanych ludzi wracających z nocnych imprez;
- Na co drugiej latarni jest kamera monitoringu. W razie dewastacji lub złego zachowania, w ciągu kilku minut jest patrol policji na miejscu. Tak często działają na Starym Rynku, Magdzińskiego i Gdańskiej;
- Jakieś kwiaty/krzewy by się przydały, bo tak pusto;
- Za mało przejść między alejkami. Będzie wydeptane przez spieszących się na przesiadkę na autobusy nocne;
- I znowu te błotne alejki. Dramat;
- Ładnie, ale brakuje krzewów. Mam nadzieję, że jeszcze będzie kolorowo i klimatycznie;
- Bruk na zatokach autobusowych już mniej wygląda, a jeszcze mniej komfortowy jest;
- Zmiana na duży plus;
- Pięknie, ale bez kwiatów i krzewów;
- Ławek trochę więcej by się przydało;
- Bardzo ładnie. Oby mieszkańcy nie niszczyli i dbali np. sprzątając po swoich zwierzętach;
- Zachowane stare drzewa. Bardzo na plus.
Rewitalizację placu Kościeleckich prowadzi bydgoska firma Czill. Wartość podpisanej umowy to 9,25 mln zł. Dodatkowe 3 mln zł to koszt prac przy kanalizacji (rozbudowa systemu kanalizacji deszczowej i budowa podziemnych zbiorników na deszczówkę. Rozwiąże to problem zalewania ulic w tej części Starego Miasta).
Jak informował już wcześniej Urząd Miasta Bydgoszczy, najważniejszym etapem jest rewitalizacja terenów zielonych w centralnej części placu.
- W projekcie ujęto wiele rozwiązań postulowanych przez mieszkańców oraz ekspertów. Wszystkie prace prowadzone będą z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie. Murki oporowe, które podniosły poziom placu zostaną obniżone, a spady obsadzone roślinami - wyjaśniał bydgoski ratusz.
Alejki wyłożono materiałem mineralnym, który ma przepuszczać wodę. Przez środek placu wytyczono nową, centralną alejkę podkreślającą osiową kompozycję placu zgodną z historycznym wyglądem.
Na skwerze zaprojektowano dodatkowe murki z siedziskami i przestrzenie integracyjne. Nasadzenia roślin również podkreślą osiowy układ placu. Przewidziano uzupełnienie dotychczasowego szpaleru kasztanowców. Zamontowane będzie też nowe oświetlenie.
Ostatni etap rewitalizacji to przebudowa jezdni i chodników. Urząd Miasta Bydgoszczy zapewnia, że plac Kościeleckich nadal pełni funkcję ważnego węzła komunikacyjnego, więc zdecydowano o wyłożeniu nowego asfaltu na jezdniach i kostki brukowej na stanowiskach postojowych. Odcinki przyległych jezdni - Przy Zamczysku oraz połączenie z ul. Długą - z których nie korzystają autobusy, otrzymają nawierzchnię z bruku. Chodniki będą przebudowane zgodnie z historycznym wzorem.
