ZUS zwaloryzował świadczenia wypłacane emerytom i rencistom. Waloryzacja nie jest aż tak wysoka jak w rekordowym 2023 roku (14,8 proc.), ale kwota nadal jest dwucyfrowa. Świadczenia od 1 marca 2024 urosły o 12,12 proc. Wysoka podwyżka wynika głównie z dużej inflacji, która stanowi najważniejszy element brany pod uwagę przy obliczaniu wskaźnika waloryzacji.
Renta z tytułu niezdolności do pracy. Ile wynosi po podwyżce?
- Po marcowej waloryzacji, najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 1335,72 zł brutto, informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
- W całym kraju rentę z tytułu niezdolności do pracy z ZUS pobiera 544,6 tys. osób, w województwie kujawsko-pomorskim ponad 38,2 tys.
PRZECZYTAJ: Dodatek pielęgnacyjny od marca 2024 - o ile wzrośnie? ▶ Oto nowe kwoty dodatków wypłacanych przez ZUS.
Renta z tytułu niezdolności do pracy - zasady
Osoby, które utraciły możliwość wykonywania pracy zarobkowej z powodu pogorszenia stanu zdrowia, mogą starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Muszą jednak spełnić określone warunki, by móc ją pobierać - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
ZUS nie wypłaca renty z urzędu. Przyznawana jest na wniosek, po spełnieniu określonych warunków. Przede wszystkim ubiegający się o rentę musi być uznany przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską ZUS przynajmniej za częściowo niezdolnego do pracy i posiadać wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy. Kolejnym warunkiem nabycia prawa do renty jest powstanie niezdolności do pracy w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego), albo w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów – informuje Krystyna Michałek.
Więcej o wymaganych okresach składkowych przeczytasz w galerii:
- Do wniosku o rentę należy dołączyć niezbędne dokumenty m.in. informację o okresach składkowych i nieskładkowych, dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie, zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9), dokumentację medyczną, wywiad zawodowy, jeśli osoba ubezpieczona pozostaje w zatrudnieniu. Nie ma potrzeby dołączania do wniosku o rentę tych dokumentów, które są już w posiadaniu ZUS-u, np. były złożone przy wniosku o ustalenie kapitału początkowego.
Renta - ocena stanu zdrowia przez lekarza
Oceny stanu zdrowia dokonuje lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS (jeśli ubiegający się o rentę złoży sprzeciw wobec orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika lub prezes ZUS zgłosi zarzut wadliwości).
Lekarz orzecznik może wydać orzeczenie o:
- całkowitej niezdolności do pracy – jeśli ubiegający się o rentę utraci zdolność do tego, by wykonywać jakąkolwiek pracę;
- częściowej niezdolności do pracy – jeśli utraci w znacznym stopniu zdolność do tego, by wykonywać pracę zgodną ze swoimi kwalifikacjami.
Jeśli lekarz orzecznik stwierdzi, że naruszenie sprawności organizmu powoduje konieczność opieki i pomocy innej osoby przy codziennych potrzebach życiowych, wówczas orzeka niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Dopiero na podstawie prawomocnego orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej ZUS wydaje decyzję w sprawie renty z tytułu niezdolności do pracy. Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje przez okres, na jaki lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS wyda orzeczenie o niezdolności do pracy. Może być stała, gdy lekarz orzecznik stwierdził trwałą niezdolność do pracy lub okresowa, gdy niezdolność do pracy ma charakter czasowy. Renta nie przysługuje, jeśli ubezpieczony ma ustalone prawo do emerytury lub spełnia warunki do jej przyznania.
