Jak podał Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat nagród z zysku) w styczniu 2024 roku wyniosło 7768,33 zł brutto. To oznacza, że w porównaniu z grudniem 2023 zmalało o 3,3 proc., w stosunku do stycznia ubiegłego roku wzrosło natomiast o 12,8 proc. Jak na tle tych danych wypada obecna pensja minimalna w Polsce?
Pensja minimalna 2024 netto
Od stycznia 2024 roku płaca minimalna w Polsce wynosi dokładnie 4242 złote brutto (wcześniej wynosiła 3600 złotych brutto). To oznacza, że mieliśmy do czynienia z jedną z największych podwyżek płacy minimalnej w historii. Minimalne wynagrodzenie urosło o około 18 proc. - między innymi ze względu na bardzo wysoką inflację, z jaką zmagaliśmy się w ostatnim czasie.
4242 złote brutto oznacza, że pracodawca musi zapłacić obecnie około 3222 złote netto (czyli na rękę). W lipcu 2024 roku zaplanowano kolejną podwyżkę płacy minimalnej - do 4300 złotych brutto. To około 3261,50 zł netto.
Jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co najmniej 105 procent, ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej (od dnia 1 stycznia i od 1 lipca). Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia drugi rok z rzędu.
Stawka godzinowa (brutto):
- od stycznia 2024: 27,70 zł
- od lipca 2024: 28,10 zł
(*kwota netto stawki godzinowej zależeć będzie od kilku czynników, o dokładne wyliczenia zapytaj swojego pracodawcę).
Płaca minimalna 2024 - jakie to koszty?
- Warto wiedzieć: Szacuje się, że w całym roku podwyżka pensji minimalnej będzie kosztowała pracodawców około 35 miliardów złotych. Jak zauważyła Konfederacja Lewiatan, ponad 20 miliardów złotych trafi bezpośrednio do kieszeni pracowników, ale około 15 miliardów (w formie składek i podatków) do budżetu państwa.
Jak wskazuje Konfederacja Lewiatan, Polska weszła w fazę rozwoju, w której nie bezrobocie, ale brak pracowników staje się strategicznym problemem gospodarki. Prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan uważa, że płace w 2024 roku będą szybko rosły. Poniżej przytaczamy fragment jego analizy, który pod koniec grudnia pojawił się na stronach internetowych Konfederacji:
- Niestety duża dynamika wzrostu płacy minimalnej w 2024 roku tj. ok. 18 proc. wpływać będzie na wzrost płac w całej gospodarce. Musimy się też liczyć z bardzo niekorzystnym zjawiskiem poszerzania się szarej strefy. Jednak zmniejszanie się presji inflacyjnej uzasadniałoby oczekiwanie ograniczania presji płacowej w kolejnych latach. Niestety, uważam, że mimo spadku presji inflacyjnej w 2024 roku, inne czynniki powodować będą utrzymywanie się nacisku na wzrost płac – stwierdził prof. Jacek Męcina. Jego zdaniem można się spodziewać, że dynamika wzrostu wynagrodzeń w 2024 roku wyniesie 9-11 proc.
Bezrobocie w Polsce - jaki poziom na początku roku?
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc., czyli wzrosła o 0,3 pp. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w odniesieniu do stycznia 2023 r. spadła o 0,1 p.p. Niższą stopę bezrobocia w styczniu zanotowano po raz ostatni w 1990 roku - zauważa Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
Przeczytaj: Dodatek pielęgnacyjny od marca 2024 - o ile wzrośnie? Oto nowe kwoty dodatków wypłacanych przez ZUS
