Spis treści
Renta rodzinna dla wdowy i wdowca
Wiele osób starszych żyjących w naszym kraju na co dzień mierzy się z problemami finansowymi. Wysokie koszty życia powodują, że miliony seniorów szukają oszczędności na każdym kroku, nierzadko rezygnując nawet z zakupu lekarstw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.
W jeszcze trudniejszej sytuacji znajdują się osoby, które straciły współmałżonka. Obecnie, wdowy i wdowcy mają prawo do tzw. renty rodzinnej, która wynosi 85 procent renty lub emerytury, która przysługiwała lub przysługiwałaby osobie zmarłej. Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać ze świadczenia? Szczegółowe zasady znajdziesz
tutaj.
Renta wdowia zamiast renty rodzinnej
W odpowiedzi na coraz wyższą średnią długość życia oraz trudną sytuację finansową samotnych seniorów, rząd obiecał wsparcie dla wdów i wdowców.
Niedługo minie rok od wygranych wyborów parlamentarnych przez Koalicję 15 października, której jednym z głównych punktów kampanii wyborczej była renta wdowia. Nowe świadczenie ma być alternatywą dla obecnie obowiązującej renty rodzinnej, a wielu samotnych seniorów ma skorzystać finansowo dzięki rencie wdowiej.
Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Tyle zapłacimy za abonament RTV w 2025 roku. Wiemy, ile od stycznia będą wynosiły stawki
Renta wdowia - od kiedy?
Pierwsze zapowiedzi Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, mówiły o tym, iż renta wdowia wejdzie w życie jeszcze w 2024 roku, ale dziś już wiadomo, że ten termin jest nierealny. Jakiś czas temu premier Donald Tusk przekazał szczegóły dotyczące nowego świadczenia.
Podczas konferencji prasowej podał również prawdopodobny termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Na ten moment wydaje się, że wdowy i wdowcy z nowego świadczenia skorzystają dopiero w połowie przyszłego roku.
Jest termin wypłaty renty wdowiej
Dla milionów seniorów, którzy czekają na wejście w życie świadczenia, mamy dobre informacje. Ustawa o rencie wdowiej ma obowiązywać już od 1 stycznia 2025 roku. Jednak to nie oznacza, że pierwsze wypłaty ruszą już na początku roku. Jak przekazał Donald Tusk, zanim seniorzy otrzymają pieniądze, ZUS musi przygotować się do uruchomienia nowego świadczenia. W związku z tym, wdowy i wdowcy pieniądze mają otrzymać dopiero w lipcu 2025 roku.
- W ocenie rządu pożądane jest, aby projekt wszedł w życie od 1 stycznia 2025 roku, z zastrzeżeniem, że nabycie prawa do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby od 1 lipca 2025 roku. Rozwiązanie to jest konieczne, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania - czytamy w oficjalnym komunikacie.
Renta wdowia - tak wzrośnie świadczenie
Zgodnie z obowiązującym prawem, po śmierci współmałżonka seniorzy mają dwie możliwości do wyboru - mogą zachować swoją emeryturę, albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną, która stanowi 85 procent świadczenia zmarłej osoby. Renta wdowia, która wejdzie w życie już w 2025 roku, ma być dla seniorów korzystniejsza finansowo.
Projekt ustawy o rencie wdowiej przewiduje, że wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a ponadto uzyskać dodatek wynoszący nawet 50 proc. renty rodzinnej. Świadczenie ma być wprowadzane w modelu kroczącym. Sprawdziliśmy, co to dokładnie oznacza.
Tyle wyniesie renta wdowia
Docelowo renta wdowia ma wynieść aż 50 proc. renty rodzinnej, jednak zgodnie z projektem ustawy świadczenie ma wzrosnąć do tego poziomu wraz z upływem kilku lat. Początkowo renta wdowia będzie dużo niższa i od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 r. drugie świadczenie ma wynosić 15 proc., natomiast od 1 stycznia 2027 r. będzie to 25 procent renty rodzinnej.
W pierwszym okresie funkcjonowania świadczenia wdowa lub wdowiec mogliby otrzymywać 100 proc. swojej emerytury i 15 proc. renty rodzinnej, a od 2027 roku byłoby to 25 proc. renty rodzinnej.
W drugim wariancie wdowa lub wdowiec pobieraliby rentę rodzinną i dodatkowo 15 lub 25 proc. swojej emerytury. Dopiero w 2028 roku Rada Ministrów podejmie decyzję, czy świadczenie zostanie podniesione.
Renta wdowia: będzie kryterium dochodowe
W projekcie ustawy znalazł się również zapis o kryterium dochodowym, które będzie regulowało, kto skorzysta z nowego świadczenia. To oznacza, że nie wszystkie owdowiałe osoby otrzymają rządowe wsparcie. Renta wdowia ma być wypłacana do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury w Polsce. Ta po marcowej waloryzacji wzrośnie do ok. 1900 złotych brutto, a zatem emerytura wraz z rentą rodzinną nie mogłaby przekroczyć 5700 złotych brutto.
To jednak niejedyne ograniczenie, które ma zostać zapisane w ustawie. Wdowy i wdowcy prawo do renty rodzinnej będą mogli nabywać nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Co to oznacza? Aby móc ubiegać się o rentę wdowią kobiety muszą mieć ukończone 55 lat, natomiast mężczyźni 60 lat.
Mamy wyliczenia renty wdowiej
Zgodnie ze wstępnymi szacunkami polskiego rządu, renta wdowia w pierwszym roku funkcjonowania ma kosztować budżet państwa od 3,2 do 4,2 miliarda złotych. W 2026 roku wydatki na nowe świadczenia mają wynosić od 6,7 do 9 miliardów złotych, natomiast w 2027 roku renta wdowia miałaby kosztować podatników od 11,9 do 15,8 miliardów złotych.
Choć pierwsze wypłaty renty wdowiej mają się rozpocząć dopiero w lipcu 2025 roku, my już teraz sprawdziliśmy, na jakie pieniądze mogą liczyć samotni seniorzy. Zobacz, czy skorzystasz na wejściu w życie renty wdowiej.
Tyle mają wynieść wypłaty w latach 2025-2027 - mamy wyliczenia renty wdowiej. Zobacz, jaki przelew od ZUS-u otrzymają wdowy i wdowcy. Szczegółowe kalkulacje prezentujemy w galerii poniżej.
