
Renta wdowia, która wejdzie w życie już w 2025 roku, ma być dla seniorów korzystniejsza niż obecnie obowiązująca renta rodzinna.
Na kolejnych slajdach przedstawiamy szczegółowe zasady renty wdowiej >>>

Renta rodzinna dla wdowy i wdowca
Wiele osób starszych żyjących w naszym kraju na co dzień mierzy się z problemami finansowymi. Wysokie koszty życia powodują, że miliony seniorów szukają oszczędności na każdym kroku, nierzadko rezygnując nawet z zakupu lekarstw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.
W jeszcze trudniejszej sytuacji znajdują się osoby, które straciły współmałżonka. Obecnie, wdowy i wdowcy mają prawo do tzw. renty rodzinnej, która wynosi 85 procent renty lub emerytury, która przysługiwała lub przysługiwałaby osobie zmarłej.

Renta wdowia - od kiedy?
W odpowiedzi na coraz wyższą średnią długość życia oraz trudną sytuację finansową samotnych seniorów, rząd obiecał wsparcie dla wdów i wdowców.
Ustawa o rencie wdowiej ma obowiązywać już od 1 stycznia 2025 roku. Jednak to nie oznacza, że pierwsze wypłaty ruszą już na początku roku. Jak przekazał Donald Tusk, zanim seniorzy otrzymają pieniądze, ZUS musi przygotować się do uruchomienia nowego świadczenia. W związku z tym, wdowy i wdowcy pieniądze mają otrzymać dopiero w lipcu 2025 roku.

Taka będzie wysokość renty wdowiej
Projekt ustawy o rencie wdowiej przewiduje, że wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a ponadto uzyskać dodatek wynoszący nawet 50 proc. renty rodzinnej. Świadczenie ma być wprowadzane w modelu kroczącym. Sprawdziliśmy, co to dokładnie oznacza.
Docelowo renta wdowia ma wynieść aż 50 proc. renty rodzinnej, jednak zgodnie z projektem ustawy świadczenie ma wzrosnąć do tego poziomu wraz z upływem kilku lat. Początkowo renta wdowia będzie dużo niższa i od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 r. drugie świadczenie ma wynosić 15 proc., natomiast od 1 stycznia 2027 r. będzie to 25 procent renty rodzinnej.