Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rektor Politechniki Bydgoskiej: Stawiamy na interdyscyplinarność i centralizację uczelni

Grażyna Rakowicz
Lubię wyzwania, Politechnika Bydgoska jest dla mnie takim właśnie wyzwaniem - mówi prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.
Lubię wyzwania, Politechnika Bydgoska jest dla mnie takim właśnie wyzwaniem - mówi prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej. Dariusz Bloch
Wśród pracowników i studentów widzę teraz większy entuzjazm. W ciągu zaledwie jednego roku udało się nam stworzyć nową i już rozpoznawalną markę, nowy wizerunek uczelni i mam nadzieję, że także nową jakość. Pokazaliśmy, że można… Że jak się chce i jednocześnie pracuje, to osiąga się wyznaczone cele. Sam lubię wyzwania, Politechnika Bydgoska jest dla mnie takim właśnie wyzwaniem - mówi prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 33 - Biskupin

od 16 lat

Z perspektywy roku, od powstania Politechniki Bydgoskiej co jest takim największym sukcesem przekształcenia Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w PBŚ?
Rzeczywiście, od utworzenia Politechniki Bydgoskiej minął już rok – rok budowania nowej marki, na akademickiej mapie regionu i kraju. Doświadczenia tych dwunastu miesięcy, ale też opinie naszych pracowników, studentów czy innych osób z naszego otoczenia potwierdzają, że przekształcenie to było bardzo dobrą decyzją. Trudno wskazać jego jeden sukces, bo – według mnie, było ich wiele. Wraz ze zmianą nazwy i logotypu pojawiła się nowa strategia rozwoju naszej uczelni, nowe kierunki studiów - ze szczególnym uwzględnieniem tych, o profilu praktycznym. Nowe projekty naukowo-badawcze czy inwestycje w fordońskim kampusie, także nowi partnerzy biznesowo-gospodarczy PBŚ. Udało się nam sprostać wieloletnim oczekiwaniom naszych nauczycieli akademickich oraz studentów i powstał nowy Wydział Sztuk Projektowych. Jak widać, w tak krótkim czasie dużo wydarzyło się na naszej uczelni, a przed nami wciąż wiele wyzwań i ciężkiej pracy.

Zapytam jeszcze, co w pierwszej kolejności zmieniło na uczelni to przekształcenie?
Myślę, że przede wszystkim nasze nastawienie do Politechniki Bydgoskiej - wśród pracowników i studentów widzę teraz większy entuzjazm. W ciągu zaledwie jednego roku udało się nam stworzyć nową i już rozpoznawalną markę, nowy wizerunek uczelni i mam nadzieję, że także nową jakość. Pokazaliśmy, że można… Że jak się chce i jednocześnie pracuje, to osiąga się wyznaczone cele. Sam lubię wyzwania, Politechnika Bydgoska jest dla mnie takim właśnie wyzwaniem.

To Cię może też zainteresować

Proces ewaluacji na Politechnice już zakończony, jakie wnioski po nim?
Po pierwsze - wyniki ewaluacji to niewątpliwy sukces naszych naukowców, oczywiście po pięciu latach pracy, bo taki czas ona obejmowała. Przypomnę, że dwie dyscypliny naukowe otrzymały kategorię A tj. zootechnika i rybactwo oraz rolnictwo i ogrodnictwo. Pozostałym ośmiu dyscyplinom PBŚ, przyznano kategorię B+, czyli taką „4+”. To bardzo dobre wyniki. Liczymy, że w drodze odwołania kategorię A otrzyma jeszcze dyscyplina, nauki chemiczne. Po drugie – wiadomo, że im wyższa w procesie ewaluacji jest kategoria, tym większe uprawnienia ma dana uczelnia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni naukowych. Wzrastają również szanse na pozyskanie środków, na kolejne projekty badawcze. Wyższa jest też kwota subwencji, czyli środków finansowych, które jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa. Już zaobserwowaliśmy wyraźny wzrost zainteresowania innych ośrodków badawczych, współpracą z naszą uczelnią.

A jakie najistotniejsze zmiany na uczelni przyniósł ten pierwszy rok PBŚ, samym studentom?
Z myślą o studentach, cały czas rozwijamy naszą ofertę dydaktyczną. Jednym z elementów strategii PBŚ jest przekształcanie części kierunków uczelni na praktyczne - po to, aby nasz absolwent był jak najlepiej przygotowany do realiów dzisiejszego środowiska pracy. Mówiąc „praktyczne” mam tu na myśli kształcenie realizowane w ścisłej współpracy z przedsiębiorstwami, zajęcia prowadzone przez praktyków danej branży czy wydłużenie czasu trwania praktyk studenckich. Tego typu profil ma już u nas Energetyka czy Inżynieria Farmaceutyczna. Teraz pracujemy nad tym, aby i Zoofizjoterepia została takim praktycznym kierunkiem. Ostatnio zaproponowaliśmy też nową formułę studiów – „STUDIUJ I PRACUJ”, która spotkała się z dużym zainteresowaniem. A chodzi w niej o to, aby przyszli magistrowie mogli pracować w ciągu dnia, natomiast w godzinach popołudniowych, aby mogli kontynuować naukę i to bezpłatnie, na studiach II stopnia. Dobiegają końca prace związane z utworzeniem Centralnego Dziekanatu – będzie to miejsce kompleksowej obsługi naszych studentów. I chcemy rozpocząć - możliwie jak najszybciej, remont akademików w fordońskim kampusie.

Wspomniał pan rektor o nowych projektach naukowo-badawczych. Na ile powstanie Politechniki Bydgoskiej przyczyniło się do ich wzrostu, na uczelni?
W ostatnim roku udało się nam sięgnąć po kilka kluczowych projektów naukowo-badawczych, między innymi w rolnictwie i w obszarze technicznym. Przy tym bardzo cieszy to, że młodzi pracownicy naukowi osiągają sukcesy w aplikowaniu o te badawcze projekty - obecnie na Politechnice Bydgoskiej realizujemy ich ponad czterdzieści. Część z nich finansuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju czy Urząd Marszałkowski w Toruniu. Mamy też wyraźne efekty tej naukowej działalności naszych pracowników i studentów - są nagradzani stypendiami i nagrodami ministra edukacji i nauki, marszałka województwa czy prezydenta Bydgoszczy.

Stawiamy przede wszystkim na innowacyjność, dlatego te projekty realizujemy wspólnie z otoczeniem biznesowo-gospodarczym. Chcemy też zintensyfikować nasze działania, w zakresie komercjalizacji osiągnięć naukowców Politechniki Bydgoskiej.

Co głównie potwierdza opinię, że pod względem innowacyjności to PBŚ jest numerem 1 w regionie?
Tego typu wnioski płyną choćby z rankingu „Perspektyw”, jednego z najbardziej opiniotwórczych miesięczników. Świadczy też o tym liczba patentów. Potwierdzają to także liczne wyróżnienia, nagrody i stypendia jakie nasi naukowcy otrzymują.

Zapytam jeszcze o plany uczelni…
Stawiamy na interdyscyplinarność. Obok nauk przyrodniczych, technicznych czy informatycznych chcemy rozwijać dziedziny projektowe i kreatywne. Konsekwentnie będziemy też realizować strategię centralizacji uczelni a z tym wiąże się szereg inwestycji, jak choćby oddanie do użytku nowego budynku dydaktycznego, zakończenie budowy Akademickiego Centrum Sportu, budowa zewnętrznej strefy sportowej czy wspomniane już remonty akademików.

Chcemy zacieśniać współpracę ze szkołami ponadpodstawowymi w regionie i będziemy stawiać na dalszy rozwój kadry oraz na utrzymanie tego dobrego wyniku ewaluacyjnego.

Na ile inflacja może zmienić te plany PBŚ?
Funkcjonowanie uczelni to subwencja ministerialna oraz działalność operacyjna, na którą składają się między innymi pozyskane projekty, badania zlecone czy inne aktywności komercyjne. Koszty utrzymania w najbliższych miesiącach niewątpliwie wzrosną i oszczędności w pewnych obszarach będą nieuniknione. Ale – jedno jest pewne, realizacja naszych inwestycji nie jest zagrożona i zrobimy wszystko, aby przede wszystkim zagwarantować ciągłość procesu dydaktycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rektor Politechniki Bydgoskiej: Stawiamy na interdyscyplinarność i centralizację uczelni - Gazeta Pomorska