Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy nabór rozpoczął się 10 czerwca.
- Internetowa rejestracja kandydatów potrwa do 22 lipca - mówi Agnieszka Lewandowska z Działu Promocji i Komunikacji UKW. - Przygotowaliśmy ponad 2,5 tys. miejsc na studiach I stopnia: licencjackich, inżynierskich oraz jednolitych magisterskich.
W ofercie UKW na nowy rok akademicki 2024/2025 do wyboru jest 57 kierunków na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich oraz 42 kierunki na studiach II stopnia.
- Największym zainteresowaniem na obecnym etapie rekrutacji cieszą się: psychologia, prawo, kryminologia, filologia angielska oraz informatyka - informuje Agnieszka Lewandowska.
Bydgoski Uniwersytet przygotował też w ofercie kilka nowości. To badanie i projektowanie gier (studia I i II stopnia), dietetyka, matematyka w edukacji (studia I i II stopnia), materiały dla zastosowań medycznych, sinologia, skandynawistyka, zarządzanie i inżynieria produkcji oraz prawo w biznesie (studia II stopnia). Spośród nowych propozycji kandydaci najchętniej - na tym etapie naboru - wybierają takie kierunki, jak: badanie i projektowanie gier, skandynawistyka i sinologia.
Politechnika Bydgoska
Na Politechnice Bydgoskiej rekrutacja na semestr zimowy na rok akademicki 2024/2025 zaczęła się 3 czerwca i potrwa do 30 września. W ofercie jest 35 kierunków na studiach I stopnia i jeden kierunek na jednolitych studiach magisterskich.
- Na studiach stacjonarnych I stopnia przygotowaliśmy 1795 miejsc, w tym 30 na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju i zarazem rzecznik fordońskiej uczelni. - Trwa też nabór na kierunek lekarski - jednolite studia magisterskie. Planujemy przyjąć 60 studentów na I rok studiów, a chętnych jest już ponad 200 osób.
W ofercie PBŚ na nowy rok akademicki są cztery nowości: inżynieria w medycynie, transport i logistyka, technika bezpieczeństwa i obronności oraz właśnie kierunek lekarski. Ten ostatni czeka jeszcze na decyzję minister zdrowia w sprawie limitu przyjęć. Wszystko zmierza jednak w dobrym kierunku. W środę (26 czerwca) wieczorem we wspólnym oświadczeniu minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister nauki Dariusz Wieczorek poinformowali, że dwie uczelnie, czyli Politechnika Bydgoska i Akademia Tarnowska mają zostać ujęte w rozporządzeniu MZ w sprawie limitów przyjęć na studia na kierunku lekarskim od października 2024.
- Na tym etapie naboru, oprócz kierunku lekarskiego, w tegorocznej rekrutacji dużym zainteresowaniem cieszą się: budownictwo, architektura, zoofizjoterapia i pielęgnacja zwierząt, mechatronika, informatyka stosowana, finanse i rachunkowość oraz zarządzanie - informuje dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ.
Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy
W Collegium Medicum UMK w tegorocznej rekrutacji na studia, jak na razie, kandydaci najchętniej wybierają kierunki: lekarski, lekarski niestacjonarny, biotechnologię medyczną, pielęgniarstwo, optykę okularową z elementami optometrii i fizjoterapię.
- Rejestracja ruszyła 3 czerwca i zakończy się 15 lipca o godz. 23.59 - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Łącznie na studiach stacjonarnych I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich, a także na studiach niestacjonarnych jednolitych magisterskich na kierunku lekarskim przygotowane zostały 1723 miejsca, z czego najwięcej na kierunku lekarskim (studia stacjonarne jednolite magisterskie), gdzie planowany limit wynosi 204 miejsca, a ponadto na pielęgniarstwie (studia stacjonarne I stopnia) - 150 miejsc, na fizjoterapii (studia stacjonarne jednolite magisterskie) - 150 miejsc oraz na kierunku farmacja (studia stacjonarne jednolite magisterskie) - 140 miejsc.
W roku akademickim 2024/2025 UMK w bydgoskiej części uczelni, czyli Collegium Medicum UMK planuje uruchomić studia stacjonarne jednolite magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym. To nowość w ofercie uczelni.
- Obecnie czekamy na decyzję ministra nauki w sprawie pozwolenia na utworzenie studiów na tym kierunku - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek. - Planowany limit przyjęć to 48 osób. Gdy tylko otrzymamy pozytywną decyzję ministra, niezwłocznie otworzymy rejestrację na kierunek lekarsko-dentystyczny w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów.
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego
W Akademii Muzycznej rekrutacja rozpoczęła się 19 kwietnia. W tym tygodniu odbywały się egzaminy wstępne. Zapisy w drugiej turze naboru na wybrane specjalności potrwają do 28 sierpnia, a egzaminy wstępne zaplanowano 9-11 września.
- Na studiach stacjonarnych I stopnia na pierwszy rok studiów przyjmiemy około 130 osób. Uczelnia rekrutuje na osiem kierunków - mówi dr Marcin Tarnawski, kierownik Biura Rekrutacji AMFN w Bydgoszczy. - Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszą się: wokalistyka, wokalistyka jazzowa, reżyseria dźwięku, sound design, fortepian i skrzypce. W bieżącym naborze mamy również nowy kierunek na drugim stopniu studiów. To muzyka kościelna.
