Koronawirus. Gwałtowny wzrost zachorowań
Od kilku dni w Polsce (ale także i w innych krajach Europy) notuje się wzrost zachorowań na COVID-19. Według resortu zdrowia, ma to związek z nie przestrzeganiem ministerialnych zaleceń dotyczących zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy ludźmi, nie zasłaniania twarzy maseczkami lub chustami i łamaniem przepisów o nie organizowaniu imprez powyżej wyznaczonego limitu osób, w tym wesel.
raport z 6 sierpnia
Gdzie wprowadzone będą największe obostrzenia?
Nowe rygory sanitarne wprowadzane będą tam, gdzie jest najwięcej zachorowań na CoVID-19. Najbardziej zagrożone epidemią koronawirusa w Polsce to powiaty w woj. wielkopolskim, małopolskie, łódzkie, śląskie, częściowo podkarpackie. - Tam chcemy wprowadzić pewne obostrzenia i rygory, a w powiatach, które mają nieco mniej zakażeń, te rygory będą w mniejszym zakresie - mówił Łukasz Szumowski. Rozporządzenie wejdzie w życie od soboty, 8 sierpnia. Z kolei od 1 września te osoby, które nie będą mieć zasłoniętych ust i nosa w miejscu publicznym, będą zobligowane do udokumentowania zaświadczeniem lekarskim faktu niemożności noszenia maseczki.
Polska pokolorowana na zielono, żółto i czerwono
- Przeanalizowaliśmy dynamikę wzrostów zakażeń, jaka jest we wszystkich powiatach w ciągu ostatnich 14 dni. Weryfikowaliśmy, ile pojawiło się nowych zachorowań na 10 tysięcy mieszkańców i jaka jest dynamika zmian. Jak zauważyliśmy, mamy problem w około 20 powiatach - powiedział Łukasz Szumowski. Ministerstwo opracowało mapę i "pokolorowało" regiony, wyznaczając miejsca, gdzie zachorowań na COVID-19 jest najwięcej i najmniej. "Czerwone" miejsca na mapie to te, gdzie wskaźnik zakażeń jest równy lub wyższy od 12 przypadków na 10 tys. mieszkańców, "żółty" - to od 6 do 12 osób/10 tys. Ministerstwo zapowiada aktualizowanie wskaźnika zakażeń i mapy COVID-owej na bieżąco.
TUTAJ znajdziesz rządową mapę zachorowań na COVID-19 oraz statystyki zakażeń koronawirusem.
Trzykolorowa mapa Polski
W tych powiatach, gdzie jest najwięcej zakażeń (tzw. czerwone obszary - dop. red.) wprowadzić ostrzejsze rygory sanitarne. Rygory sanitarne będą obowiązywać również w tych powiatach, w których zakażenia są wysokie (tzw. żółta mapa COVID-owa).
Powrót do restrykcji
- Ograniczenie liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących, ograniczone zostanie też liczba osób, które będą mogły brać udział w weselach i uroczystościach rodzinnych, m.in. weselach. W strefie czerwonej do 50, a w żółtej - do 100. Będzie też obowiązek rejestracji wesel - mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Minister Szumowski z kolei przypomniał, że zasłanianie ust i nosa jest obowiązkiem i jeśli ktoś ze względów medycznych nie może nosić maseczki, powinien używać przyłbicy w miejscach publicznych.
Co się zmienia?
Ponadto nowe obostrzenia wprowadzają możliwość zawieszenia organizowania imprez kulturalnych i sportowych, ograniczenia korzystania z siłowni, placów zabaw czy wesołych miasteczek i wielu innych rygorów. - Będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek - mówił minister Szumowski.
Reżimy sanitarne nie będą obowiązywać na basenach - z pływalni będzie można korzystać w czerwonych i żółtych strefach
