[break]
Do redakcji „Expressu Bydgoskiego” zgłosił się mieszkaniec Wzgórza Wolności, który poinformował nas o tym, że dzieci na aparat ortodontyczny muszą czekać dwa lata.
Ten aparat już nie pasuje
- Moja dziesięcioletnia córka Basia nosi aparat od kilku miesięcy - tłumaczy pan Sławomir. - Basia szybko rośnie i okazało się, że aparat już nie pasuje. Dziecku właśnie rosną dwie trójki, nie ma dla nich miejsca i trzeba byłoby usunąć dla nich inne stałe oraz zdrowe zęby.
Pan Sławomir poszedł do jednej z bydgoskich przychodni i usłyszał, że nowy aparat nie zostanie zamówiony, ponieważ czeka się na niego dwa lata.
- Za dwa lata Basia będzie miała dwanaście lat i już darmowy aparat nie będzie jej przysługiwał - twierdzi bydgoszczanin. - Poszedłem więc prywatnie do lekarza i dowiedziałem się, że za założenie aparatu muszę zapłacić dwa razy po 450 złotych.
PRZECZYTAJ:Zęby krzywe jak przepisy
W oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy zapytaliśmy o to, czy prawdą jest, że refundowane są tylko te aparaty, które otrzymują dzieci poniżej 12 roku życia.
Naprawa raz w roku
- Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia (z 6 listopada 2013 r.) w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego: aparaty ortodontyczne ruchome jedno lub dwuszczękowe są refundowane w całości przez NFZ do 12. roku życia dziecka - potwierdza Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy. - Naprawa i kontrola tych aparatów przysługuje do ukończenia 13. roku życia (liczy się dzień urodzin). Naprawa należy się raz w roku kalendarzowym. Bezpłatne wykonanie kolejnego aparatu nie przysługuje wtedy, kiedy poprzedni był użytkowany nieprawidłowo lub został zagubiony.
W Bydgoszczy istnieje 13 gabinetów ortodontycznych, które mają zawartą umowę na świadczenie usług z zakresu ortodoncji.
Aparaty słuchowe w cenie
Limity określone przez ministerstwo dotyczą nie tylko aparatów ortodontycznych. Stosuje się je również w przypadku aparatów słuchowych.
- Prawo do refundacji mają osoby, które nie ukończyły 26 roku życia (refundacja przysługuje co 3 lata) - tłumaczy Barbara Nawrocka. - Starszym pacjentom refundacja przysługuje co 5 lat.
Natomiast wkładki uszne stosowane u osób, które nie ukończyły 26. roku życia, są refundowane każdorazowo zgodnie z zaleceniami.