Spis treści
Referendum 2023. Jakie będą pytania?
Datę referendum ogólnokrajowego wyznaczono na 15 października 2023 r. Jest to jednocześnie termin wyborów do Sejmu i Senatu. W październikowym referendum padną cztery pytania:
- 1. "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?";
- 2. "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?";
- 3. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?";
- 4. "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
Referendum 2023. Jak wygląda karta do głosowania?
4 września 2023 r. została przyjęta uchwała Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie wzorów karty do głosowania. Wiemy już, jak będzie wyglądała karta, którą dostaniemy, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w referendum.
Państwowa Komisja Wyborcza, zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, zaakceptowała kartę do głosowania, która jest:
- drukowana jednostronnie na papierze koloru białego formatu A-4, jednakowym rodzajem i wielkością czcionki dla wszystkich pytań zadanych w referendum ogólnokrajowym;
- drukowana na papierze offsetowym o gramaturze 70 g/m2;
- w prawym górnym rogu ma wycięte dwa otwory o średnicy 7 mm.

Co znajdzie się na karcie do głosowania w referendum 2023?
Na środku górnej części karty do głosowania znajduje się napis: „Karta do głosowania w referendum ogólnokrajowym zarządzonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 15 października 2023 r.”.
Pytania zadane w referendum umieszczone są na karcie do głosowania w kolejności określonej w uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Pod każdym pytaniem umieszczone są wyraz „TAK” i „NIE” poprzedzone kratką przeznaczoną na postawienie znaku „X” oznaczającego głos oddany w odpowiedzi na dane pytanie.
Na karcie do głosowania, w jej dolnej części, umieszczona jest informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu, a poniżej, po prawej stronie drukuje się odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej, a po lewej stronie – oznaczenie miejsca na umieszczenie odcisku pieczęci obwodowej komisji wyborczej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
dś, lena
