Zobacz wideo: Kalkulator kolejki szczepionkowej Covid-19.
Od maja 2020 r. RCKiK w Bydgoszczy pobiera krew i osocze od osób, które przechorowały koronawirusa. Od maja 2020 do początków lutego 2021 w 6 placówkach, które zajmują się pobieraniem krwi i osocza od ozdrowieńców, uzyskano łącznie ponad 4000 donacji. Donacja, w zależności od tego czy jest to pełna krew, czy osocze, jest dzielona na mniejsze dawki i dostarczana do szpitali.
- Od maja wydaliśmy szpitalom ponad 5000 porcji, a zapotrzebowanie wciąż jest bardzo duże, dlatego prosimy wszystkich o oddawanie krwi i osocza, bo to ratuje ludzkie zdrowie i życie - mówi Katarzyna Gągola, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. - Tylko w miniony wtorek (9 lutego 2021 - red.) wydaliśmy do szpitali prawie 50 jednostek. Województwo kujawsko-pomorskie przoduje pod tym względem w skali kraju, a nasi lekarze stosują osocze ozdrowieńców w procesie leczenia kolejnych pacjentów - dodaje Katarzyna Gągola.
RCKiK w Bydgoszczy - wielu chętnych do oddania krwi i osocza
Tymczasem, do naszej redakcji dotarły sygnały o problemach organizacyjnych przy pobieraniu osocza w Bydgoszczy. - 4 lutego, po godzinie 8 poszedłem do RCKiK przy ul. Markwarta. Kilkanaście osób stało w kolejce przed budynkiem. Ustawiłem się w niej i czekałem przez godzinę - relacjonuje bydgoszczanin, który oddawał osocze. - W międzyczasie kolejka powiększała się o kolejne osoby. Po godzinie nagle wpuścili wszystkich oczekujących (około 40-50 osób) i wtedy zrobiło się spore zamieszanie. Sama procedura: rejestracja, sprawdzanie krwi, rozmowa z lekarzem trochę trwa, tak jest zawsze i tego pewnie nie da się uniknąć, ale potem kilka ładnych godzin siedziałem w poczekalni i czekałem na moją kolej, żeby oddać osocze. Myślę, że problemem jest mało sprzętu i zbyt mała liczba pracowników. Podczas mojej wizyty, z osoczem pracowały chyba tylko dwie pielęgniarki. Pracowały naprawdę szybko, ale samo ściąganie trwa około godziny, więc łatwo policzyć, jak długo to trwało jeśli chętnych na oddanie osocza było 20 osób - dodaje mężczyzna.
Dyrekcja RCKiK w Bydgoszczy przyznaje, że tamten czwartek faktycznie był kryzysowy i duża kolejka zaskoczyła pracowników.
- Nie spodziewaliśmy się tak dużej liczby chętnych, najczęściej jednego dnia przychodzi do nas około 80 osób, a tamtego dnia w ciągu pierwszych 2 godzin dyżuru mieliśmy już 70 chętnych, łącznie obsłużyliśmy 200 osób - mówi Katarzyna Gągola.
- Wezwaliśmy posiłki z terenu, przyjechali pracownicy z Torunia, którzy pomogli zorganizować pracę. Jeśli chodzi o sprzęt, to mamy go w wystarczającej ilości, natomiast problemy kadrowe mogą się zdarzyć, bo jak każda inna instytucja, również my zmagamy się z chorobami i zwolnieniami lekarskimi wśród pracowników. Takie mamy covidowe czasy - przyznaje zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiK w Bydgoszczy.
Ponad dwukrotnie większą liczbę chętnych tamtego dnia nasza rozmówczyni tłumaczy tym, że prawdopodobnie więcej osób chciało skorzystać z nowego przywileju, jaki jest teraz dla dawców - można otrzymać 2 dni wolnego w pracy.
W przypadku oddawania osocza wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna. Nie jest to konieczne przy oddawaniu krwi pełnej. Osoby zarejestrowane telefonicznie, powinny zgłosić się do rejestracji w siedzibie RCKiK, bo dla nich przewidziana jest oddzielna kolejka.
Kto może oddawać krew lub jej składniki jako ozdrowieniec?
Wszystkie osoby, które:
- Są ozdrowieńcem, czyli osobą, u której za pomocą dostępnych testów wykryto wirusa SARS-CoV-2 (przebyła zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19).
- Są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji.
- Spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi. Opisane są TUTAJ
- Najczęstsze czynniki dyskwalifikujące dawców to m.in. choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne, przyjmowanie leków antydepresyjnych, antybiotyków, wykonanie w ciągu ostatnich 6-miesiecy tatuażu/makijażu permanentnego lub zabiegu operacyjnego). Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ
- Są w wieku 18-65 lat.
- Ważą min. 50 kg.
- W przypadku otrzymanej w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników oraz kobiet po przebytej (kiedykolwiek) ciąży wymagane będą dodatkowe badania wykonywane przez - fakt taki należy zgłosić podczas rejestracji.
Polecamy
