Wspólną zabawę poprzedziła msza święta za zmarłych strażaków. Po nabożeństwie, odprawionym przez proboszcza księdza Tomasza Latanowicza, przystąpiono do części oficjalnej i uhonorowania druhów.
<!** Image 2 align=right alt="Image 124698" sub="Pamiątkowe zdjęcie będzie miłym wspomnieniem okrągłego jubileuszu jednostki, który świętowała cała wieś Fot. Maria Warda">Wśród rycerzy świętego Floriana nie zabrakło najstarszego, 83-letniego druha Czesława Dembowskiego. Wstąpił w szeregi straży w Brzyskorzystewku w chwili narodzin OSP, to jest w 1949 roku.
Młodzi i odważni
- Przez 25 lat pełnił funkcję prezesa - informuje Benedykt Szpejankowski, zastępca prezesa OSP. - Straż narodziła się w niedalekich Sobiejuchach, ale u nas także powstała drużyna. Obie jednostki wkrótce się połączyły. Majątek OSP Sobiejuchy przejęła nasza straż. Wynikało to z faktu, że w roku 1969 powstała Stacja Hodowli Roślin z siedzibą w Brzyskorzystewku. Dzięki osobistemu zaangażowaniu ówczesnego dyrektora, śp. Ryszarda Ablewskiego, jednostka wzbogaciła się o dwie motopompy, pełen zestaw węży, sorty mundurowe, bojowe i wyjściowe.
Działalność ochotników tak spodobała się dziewczętom i chłopcom, że młodzi mieszkańcy zaczęli tworzyć Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze.
<!** reklama>Jednostka cały czas się rozwijała. W roku 1987 z typu „M” stała się jednostką typu „S”. W tym samym roku druhowie otrzymali pierwszy samochód pożarniczy. Obecnie strażacy cieszą się z remizy dobrze wyposażonej w sprzęt pożarowo-techniczny.
Odznaki dla zasłużonych
- Jesteśmy wdzięczni Jerzemu Strzeleckiemu, prezesowi spółki Brzysko-Rol, który na co dzień współpracuje z nami i wspomaga jednostkę OSP – mówi Benedykt Szpejankowski. - Z osobistym zaangażowaniem spieszy też Bernard Hoppe, który kierował Stacją Hodowli Roślin.
Okrągły jubileusz był okazją do podziękowań. Danuta Ogińska, radna miejska w Żninie i sołtys wsi, otrzymała brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa. Odznakę za sześćdziesięcioletnią służbę otrzymał Czesław Dembowski. Złote odznaki przyznano dziewczętom z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: Annie Aleksandrowicz, Marcie Sprutta, Wierze Starczewskiej, Natalii Iciachowskiej, Justynie Imbirowskiej, Alicji Janickiej, Jagodzie Napieralskiej, Paulinie Frankowskiej, Katarzynie Witkowskiej.
Przyznano także srebrne odznaki i pamiątkowe dyplomy. Wśród licznych życzeń najmilsze druhom były te złożone przez Leszka Jakubowskiego, burmistrza Żnina, który zapewnił, że z okazji jubileuszu OSP najprawdopodobniej już w przyszłym roku otrzyma nowy samochód.
Uroczystości zakończyły występy artystyczne i wspólna zabawa, w których wzięli udział wszyscy mieszkańcy miejscowości.