Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM ma za sobą najtrudniejszą misję jaką do tej pory przeprowadził. Przez trzy tygodnie ratownicy PCPM pracowali na obszarze całego Tadżykistanu - tuż przy granicy z Chinami, Uzbekistanem, Afganistanem, w wysokich temperaturach w Kotlinie Fergańskiej, w górach Pamiru na wysokości 3650 m n.p.m. W sobotę, 27 czerwca 2020 r., wracają do Polski.
Polscy ratownicy dzielili się wiedzą i doświadczeniem w jednym z najbardziej odosobnionych regionów Eurazji - także w szpitalach, gdzie nie było nawet bieżącej wody. Jako jedyny międzynarodowy zespół medyczny, który dotarł tam z pomocą. Po doświadczeniach ostatnich miesięcy: z Włoch, Kirgistanu i Tadżykistanu, stał się jednym z najbardziej doświadczonych zespołów medycznych w Europie pod kątem mierzenia się z COVID-19.
Maria Obecna i Justyna Leszczuk, Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM
W skład ekipy wchodziło 23 polskich lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych. - Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła się do Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM o pomoc w Tadżykistanie. Nasi ratownicy dzielili się wiedzą z zakresu leczenia chorych na COVID-19, przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się wirusa z SARS-CoV-2 - wyjaśnia dr Wojtek Wilk, prezes Fundacji PCPM.
Jako jedna z 29. na świecie certyfikowanych przez World Health Organization (WHO) (jedna z 7. przy NGO) grup szybkiego reagowania pomagają pacjentom, gdy dochodzi do klęsk żywiołowych czy różnego rodzaju katastrof. Niektóre z tych zespołów, w tym również nasza ekipa PCPM, wspiera teraz inne kraje w zakresie odpowiedzi na COVID-19.
KLIKNIJ i wesprzyj fundację PCPM!
Najważniejszym zadaniem postawionym zespołom ratowników przez Światową Organizację Zdrowia było wsparcie szpitali, przede wszystkim poprzez szkolenia, aby mogły spełniać standardy WHO w zakresie leczenia chorych i zapobiegania zakażeniom w szpitalach, które są niebezpieczne zarówno dla personelu medycznego i pacjentów.
w Tadżykistanie przebywał zespół ponad dwudziestu specjalistów Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. Ratownicy i lekarze mierzą się z COVID-19 w całym kraju, niezależnie od warunków. Pracowali m.in. w szpitalach w stolicy kraju, w Kotlinie Fergańskiej, górach Pamir, m.in. w szpitalu w Chorog, gdzie brakuje leków a stanowiska z dostępem do tlenu są mocno ograniczone. Są jedynym międzynarodowym zespołem medycznym, który tam dotarł z pomocą.