Radni Białych Błot nie mieli racji - po raz drugi stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa

Dorota Witt
Dorota Witt
Konflikt między radnymi gminy a wójtem Białych Błot rozwija się już od dawna. Sytuacja zaogniła się w czerwcu
Konflikt między radnymi gminy a wójtem Białych Błot rozwija się już od dawna. Sytuacja zaogniła się w czerwcu www.bialeblota.pl
Radni gminy Białe Błota podjęli uchwałę w sprawie nieudzielenia wójtowi, Dariuszowi Fundatorowi, absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy w 2019 roku. Jest opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w tej sprawie - miażdżąca dla argumentów radnych.

Jak już informowaliśmy, najpierw Komisja Rewizyjna Rady Gminy Białe Błota podjęła wniosek o nieudzieleniu absolutorium wójtowi gminy Białe Błota, Dariuszowi Fundatorowi, z wykonania budżetu za rok 2019, potem Regionalna Izba Obrachunkowa krytycznie odniosła się do działań komisji, negatywnie zaopiniowała stawiane wójtowi zarzuty.

RIO o uchwale

To jednak sprawy nie zakończyło: 23 czerwca radni gminy podjęli uchwałę w sprawie nieudzielenia wójtowi, Dariuszowi Fundatorowi, absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy w 2019 roku. Nią także zajęła się RIO. Jest już opinia RIO w tej sprawie - negatywna. „Zarzuty postawione i formułowane wobec wójta sformułowano w sposób zbyt ogólny. Nie udowodniono zawinienia organu wykonawczego" - czytamy w opinii. Dodatkowo RIO wskazuje, że radni podjęli uchwałę z naruszeniem prawa, a „Rada Gminy nie dokonała oceny wykonania budżetu, która uprawniałaby do nieudzielenia absolutorium".

POLECAMY

Kemping w czasach PRL. Tak kiedyś wypoczywali Polacy [zdjęcia]

Radni złożą odwołanie

- Rada Gminy podczas sesji podjęła tę uchwałę w obecności 20 radnych, stosunkiem głosów: 16 za nieudzieleniem absolutorium wójtowi gminy Białe Błota i 4 przeciwko. Podjęcie uchwały poprzedzone było szeroką dyskusją, w wyniku której radni dokonali oceny i stwierdzili uchybienia przy wykonaniu budżetu, za które odpowiada wójt gminy - mówi Sławomir Ruge, radny i przewodniczący białobłockiej komisji rewizyjnej.
Radni mają 14 dni na odwołanie się od opinii RIO. Z tego prawa skorzystają i to jeszcze dziś (17 lipca).
22 lipca odbędzie się posiedzenie Regionalnej Izby Obrachunkowej. Przewodniczący rady gminy ma przedstawić, na jakiej podstawie radni dokonali takiej oceny. - Będzie niejawne. Wójt może, ale nie musi przedstawić swojego stanowiska. Skorzystał ze swojego uprawnienia i 14 lipca przesłał do RIO wyjaśnienia - mówi Anna Jankowska-Cepak, zastępczyni wójta Białych Błot.

Co radni zarzucają wójtowi?

Radni gminy tłumaczą, że podejmują działania m.in. w związku niewykonaniem dochodu na łączną kwotę 2.508.495,31 zł oraz niewykonanie wydatków na łączną kwotę 13.669.085.65 zł, w tym niezrealizowanie wydatków z funduszu sołeckiego na kwotę 202.814,66 zł oraz zadań inwestycyjnych na kwotę 5.171.877,61 zł. - To rażące odstępstwa od zapisów zawartych w uchwale budżetowej na rok 2019, które zostały zaproponowane właśnie przez organ wykonawczy przy konstruowaniu prowizorium budżetowego z pełnym poparciem rady gminy - dodaje Sławomir Ruge.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 2 odcinek 20

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Seba1978

mieszkańcy gminy biale blota.zapamietajcie to nazwisko-Ruge- to radny ktory poprzedniemu wójtowi zamkniętemu z powodu korupcji.....zwiększał pensje i uchwalał specjalne premie. Miejmy zatem nadzieje ze w następnych wyborach mieszkańcy pogonią tego skompromitowanego Ruge z jego kolegami!

Dodaj ogłoszenie