Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie stanowczo potępia bezprecedensowy akt rosyjskiej agresji militarnej wobec Ukrainy

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Bydgoszcz szykuje się na falę uchodźców, na razie mamy do dyspozycji więcej miejsc noclegowych niż osób ich potrzebujących.
Bydgoszcz szykuje się na falę uchodźców, na razie mamy do dyspozycji więcej miejsc noclegowych niż osób ich potrzebujących. Krzysztof Kapica
Na zwołanej 1 marca przez prezydenta Rafała Bruskiego nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy radni minutą ciszy uczcili wszystkich poległych w Ukrainie

Boeing C-17 Globemaster amerykańskich Sił Powietrznych wylądował w Bydgoszczy

od 16 lat

Sesja została zwołana błyskawicznie, by podsumować sytuację w Bydgoszczy i regionie związaną z wybuchem wojny na Ukrainie. Przed miastem i województwem mnóstwo wyzwań, którym trzeba będzie wkrótce sprostać.

- Kluczowe jest ustalenie statusu uchodźcy dla tych, którzy przybywają do Polski - idą za tym określone przywileje. Ma być tutaj zastosowana bardzo prosta formuła, nie trzeba będzie składać wniosków i czekać na decyzję, wystarczy stempel w dowodzie lub paszporcie potwierdzający przekroczenie granicy. Sprawa jest trudniejsza w stosunku do osób, które przekraczają granicę, a nie są Ukraińcami, bo ucieka z kraju również wiele innych narodowości, w tym mieszkańcy Afryki, dalekiej Azji czy krajów arabskich - zauważył prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Na sesji, w zdanej formie, pojawił się również wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który referował sytuację od strony administracji rządowej.

- Atak na Ukrainę powoduje duży napływ uchodźców na teren Polski i konieczność zaopiekowania się ludźmi. Główne zadania do wykonania mają dwa województwa - lubelskie i podkaprackie, nasz region przypisano do rejonu lubelskiego. Naszym zadaniem jest odciążać to województwo od problemów, które narastają. I tak się dzieje. Strażacy oddelegowali swój transport zbiorowy, by przewoził osoby między granicą, a punktami recepcyjnymi na lubelszczyźnie, ale także do przewozu na teren naszego regionu. Pierwsze transporty z uchodźcami już do nas trafiły. Ale to nie jest jedyne źródło napływu obywateli Ukrainy - docierają do rodzin również samemu - mówi Mikołaj Bogdanowicz.

Podkreślił, że w Bydgoszczy i Toruniu działają przez całą dobę punkty recepcyjne. Wojewoda wskazał, że na naszym terenie znajduje się 310 uchodźców (to dane zapewne już nieaktualne), z tego 54 osoby to strażacy, którzy przylecieli do Bydgoszczy swoimi samolotami, oni czekają na rozkazy powrotu na Ukrainę.

Władze miasta poinformowały z kolei, że zabezpieczono około 1000 miejsc noclegowych dla uchodźców, z tego 200 jest już zajętych. Otwarte pozostaje, kto za te miejsca ostatecznie zapłaci. Formalności mają wyglądać tak, że każde miejsce noclegowe musi przejść przez kontrolę wojewody, jeśli zostanie zaakceptowane (ma obowiązywać szybka ścieżka) opłaty weźmie na siebie administracja rządowa (mówi się o kwocie od 120 do 140 złotych).

- Dostaliśmy polecenie przygotowania bazy noclegowej. Jest jednak też baza tworzona z odruchów serca, przez mieszkańców. Uważam, że ci którzy przyjmują u siebie potrzebujących, mogą to robić przez tydzień czy miesiąc, ale im również przydałoby się wsparcie finansowe - zauważył prezydent Bruski. W bazie jest na razie 321 zgłoszeń od mieszkańców.

Jak się wydaje, umieszczanie uchodźców w prywatnych mieszkaniach jest korzystniejsze dla potrzebujących. Choćby dlatego, że np. hotele nie są przygotowane na dłuższy pobyt wielu osób (brak pralek, kuchni).

Wszyscy zwracali uwagę na konieczność koordynacji i ukierunkowania pomocy. Chodzi o to, by ta nie została przejęta przez wojska rosyjskie. Ale również o to, by była odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Bywa, że dary są podrzucane, ale znajdują się w nich rzeczy nieposegregowane, a niekiedy zbędne potrzebującym. Wojewoda wskazał, że w każdym mieście i powiecie będą tworzone bazy, do których będzie przekazywana pomoc, a następnie trafiać będzie do hubów (w Bydgoszczy znajduje się on w BCTW w Myślęcinku), skąd będą przekazywane na granice. Tam Agencja Rezerw Strategicznych ma zapewnić bezpieczny transport do potrzebujących.

- W czwartek zaprosiliśmy środowiska ukraińskie na spotkanie, chcieliśmy skanalizować informacje w jedno miejsce, bo zawsze pojawia się chęć pomocy z wielu stron. Od piątku działa strona bydgoszcz.pl/ukraina, gdzie znajdują się informacje o wszystkich możliwych formach pomocy - od wypełnienia formularza jak można pomóc, można zgłosić swoją inicjatywę - medyczną, tłumaczenie, pomoc prawną i psychologiczną, zakwaterowanie - mówił Michał Sztybel, wiceprezydent Bydgoszczy.

Do rozwiązania pozostaje jeszcze wiele kwestii. Samorząd będzie musiał przygotować się do zapewnienia Ukraińcom miejsc w szkołach i przedszkolach. Otwarte zostaje pytanie, czy tworzyć klasy międzynarodowe, dołączać dzieci do istniejących klas (gdzie są już dzieci z Ukrainy, by łatwiej było o adaptację) czy tworzyć tzw. klasy przygotowawcze. Jak zawsze organizacja rozbija się o szczegóły, na przykład - czy przyjmując rodziny ukraińskie, powinniśmy zmienić deklarację śmieciową?

Na razie radni zdecydowali, że obywatele którzy przekroczyli granicę po 24 lutego, mogą jeździć komunikacją zbiorową w Bydgoszczy za darmo. Przyjęli również stanowisko potępiające rosyjską agresję na Ukrainę.

Rada Miasta Bydgoszczy stanowczo potępia bezprecedensowy akt rosyjskiej agresji militarnej wobec Ukrainy. My, radni, uznajemy działania Rosji Władimira Putina za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany przeciwko niezależności niepodległego, demokratycznego, europejskiego państwa, które ma prawo do integralności terytorium i nienaruszalności swoich granic. Prawo do samostanowienia każdego kraju jest źródłem bezpieczeństwa całej Europy. Niepodległa i suwerenna Ukraina to także wolna Polska i Europa.

Myślami i sercem jesteśmy z naszymi Siostrami i Braćmi w Ukrainie, w miastach partnerskich Czerkasy i Krzemieńczuk, a także z wszystkimi, dla których Polska i Bydgoszcz stały się domem.

Wyrażamy pełną solidarność, zapewniając o naszej bliskości i gotowości do długoterminowej pomocy. Wiemy, że symbolika i wsparcie to zbyt mało. Dlatego angażujemy się we wszystkie działania organizowane przez Miasto Bydgoszcz i inicjatywy mieszkańców. Dziękujemy Bydgoszczankom i Bydgoszczanom za wsparcie Narodu Ukraińskiego w tym trudnym czasie.

Zrobimy co w naszej mocy, aby wspólnie budować przyszłość Ukrainy w oparciu o europejskie wartości. Obchodzony w Bydgoszczy Rok Praw Człowieka będzie w sposób szczególny skupiony wokół praw naszych Przyjaciół z Ukrainy.

Niech żyje Wolna Ukraina!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo