Puszcza Bydgoska las pełen tajemnic

Materiał informacyjny NADLEŚNICTWO BYDGOSZCZ
Puszcza Bydgoska, to zwarty kompleks borów sosnowych o powierzchni ponad 44 tysięcy hektarów położony między Bydgoszczą, a Toruniem. Jej granice wyznaczają: na północy i wschodzie rzeka Wisła, na południu rzeka Tążyna i krawędź Równiny Inowrocławskiej, na zachodzie rzeka Noteć i kanał Górnonotecki. Przyrodniczo Puszcza Bydgoska znajduje się w mezoregionie Kotliny Toruńsko – Bydgoskiej, a administracyjnie w województwie Kujawsko Pomorski. Lasami puszczy w gospodaruje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, a wchodzi ona w skład nadleśnictw: Bydgoszcz, Solec Kujawski, Cierpiszewo i Gniewkowo.

Krajobraz Puszczy Bydgoskiej ukształtował się na skutek działalności wód lodowcowych i rzecznych oraz procesów nawiewania przez wiatr. Około 10 tysięcy lat p.n.e. rozpoczęły się procesy tworzące obecnie istniejące pola wydmowe. Zakończenie ukształtowania terenu w postaci pagórków wydmowych szacowane jest na okres rozwoju roślinności, który zrealizował się w okresie 8000 – 7000 lat p.n.e. Od tamtego czasu w Puszczy Bydgoskiej niepodzielnie panuje sosna, która zajmuje najbardziej ubogie siedliska, a towarzyszą jej brzoza i na lepszych terenach inne gatunki liściaste: dąb, buk, grab, jesion.

Najcenniejszym utworem naturalnym Puszczy Bydgoskiej są wydmy śródlądowe o zróżnicowanych formach. Zajmują one blisko połowę powierzchni puszczy i stanowią jeden z większych naturalnych obszarów takiego krajobrazu w Polsce. Tak charakterystyczne dla Puszczy Bydgoskiej pola wydmowe są niewidoczne dla przeciętnego turysty. Odnotowujemy je wzrokowo jako teren pofałdowany porośnięty lasem. Odwiedzając, lasy Puszczy Bydgoskiej musimy mieć świadomość, że stąpamy po krajobrazie wytworzonym przez naturę ponad 10 tysięcy lat temu i mimo, że człowiek starał się w nim dużo napsuć, to na terenach leśnych krajobraz ten wraz z szatą roślinną jest praktycznie niezmieniony. Dlatego większość obszaru Puszczy Bydgoskiej jest chroniona krajobrazowo. Mimo tak dużych walorów przyrodniczych jest ona lasem gospodarczym. To taki las, który pozwala nam korzystać z jego dobrodziejstwa w szerokim zakresie. Pozyskiwane jest z niej drewno, głównie sosnowe o bardzo dobrej jakości technicznej. Zużywane jest ono na budowę naszych domów, a także na konstrukcje o większych gabarytach – na przykład dachy hal sportowych. Z jej lasów pozyskujemy również choinki na święta. Większość obszaru puszczy, oprócz rezerwatów, jest dostępna dla mieszkańców na realizację różnych działalności rekreacyjnych. Cały obszar naszych lasów jest dobrze wyposażony w trasy turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Duże kompleksy borów sosnowych są bogate w grzyby, jagody i zwierzynę. Zrównoważone korzystanie z dobrodziejstw przyrody tych terenów nie powoduje ich dewastacji, mimo że spotykamy powierzchnie czasowo pozbawione lasu. Las ten szybko wraca na te tereny i będzie służył następnym pokoleniom. Mimo ubogich siedlisk przyrodniczych Puszcza Bydgoska jest częstym obiektem do badań przyrodniczych. Z racji swej wielkości kompleks ten ma wiele do zaoferowania ekosystemowy leśnemu oraz wpływa pozytywnie na cały region obniżając negatywne skutki zmian klimatu.

Puszcza Bydgoska jest też ciekawym obiektem historycznym. Skrywa w sobie wiele wydarzeń z biegu naszych dziejów, które często czekają na swych odkrywców. To przez nią wędrowali nasi władcy od początków istnienia państwa Polskiego. To w niej odbyło się wiele bitew poszczególnych wojen. Pokryte są one sosnowym lasem i czekają na ich opisanie. To w lasach Puszczy Bydgoskiej odbyła się krwawa bitwa obrony wrześniowej 1939 i w nich utworzono placówkę konspiracji w czasie II wojny światowej. W naszych lasach znaleźli również schronienie żołnierze podziemia niepodległościowego w latach powojennych.

Warto więc docenić walory przyrodnicze i historyczne tych terenów i warto dbać o naszą ciekawostkę przyrodniczo historyczną, która, jeśli jej nie zniszczymy będzie służyć następnym pokoleniom. Dając

im możliwość życia w lepszych warunkach, a także wypoczynku i rozwoju intelektualnego. A pamięć o poprzednich pokoleniach będą mogli odszukać w terenie istniejącego lasu. Do tej pory przez ponad 12 tysięcy lat mimo działań człowieka puszcza przetrwała w zbliżonej formie do naturalnej, czy będzie dalej istnieć zależy już tylko od nas..

Leśnicy Nadleśnictwa Bydgoszcz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!