Puchar Świata w Szeged - kajakarstwo. Trzy medale pań, w tym Heleny Wiśniewskiej z Zawiszy Bydgoszcz

KF
Helena Wiśniewska i Justyna Iskrzycka
Helena Wiśniewska i Justyna Iskrzycka Instagram/helenka_wisniewska
KAJAKARSTWO. Wiśniewska oraz Justyna Iskrzycka zdobyły srebrny medal Pucharu Świata w Szegedzie w dwójkach na 500 m. W czwórce, na tym samym dystansie, bydgoszczanka uplasowała się na czwartej pozycji.

Na pierwsze tegoroczne zmagania PŚ w węgierskim Szegedzie wybrała się liczna, bo aż 41 osobowa ekipa biało-czerwonych. Do finału awansowało 19 osad, z czego 11 w konkurencjach olimpijskich. Na podium stawały jedynie kajakarki. Podopieczne Tomasza Kryka i Macieja Juhnke zdobyły dwa srebrne i brązowy medal. Za każdym razem w konkurencji olimpijskiej.

W tym gronie była m.in. Helena Wiśniewska. Kajakarka Zawiszy Bydgoszcz, wraz z Justyną Iskrzycką w finale dwójek na 500 m przegrały jedynie z osadą Niemiec. Polki, które do połowy dystansu płynęły na 6. pozycji, popisały się mocnym finiszem i wyprzedziły Słowenki, Belgijki i Francuzki. Na 7. miejscu uplasowała się druga polska osada złożona z reprezentantek Zawiszy: Dominiki Putto i Katarzyny Kołodziejczyk.

Drugie srebro krążek zdobyła Marta Walczykiewicz w jedynce na 200 m, zaś brąz przypadł Annie Puławskiej w jedynce na 500 m.
Bliska trzeciej lokaty była czwórka na 500 m. Karolina Naja, Puławska, Wiśniewska i Kołodziejczyk do trzecich na mecie Dunek straciły 0,22 sekundy. Wygrały Niemki przed Białorusinkami. Szóste miejsce zajęła osada młodzieżowa, a w jej składzie była kolejna zawiszanka: Sandra Ostrowska.

W Szegedzie o wyjazd na igrzyska olimpijskie do Tokio rywalizowała kanadyjkowa dwójka Zawiszy: Aleksander Kitewski, Norman Zezuła. Niestety nie przebrnęli eliminacji w C-2 1000 m i do stolicy Japonii pojedzie dwójka Wiktor Głazunow – Tomasz Barniak, którzy w finale zajęli 4 pozycję.

Przed zawodami Pucharu Świata rozegrane zostały europejskie regaty kwalifikacyjne do IO. Wzięły w nich 4 polskie osady, lecz żadnej nie udało się zająć premiowanego awansem miejsca. Kajakowa dwójka na 1000 m Rafał Rosolski – Przemysław Korsak minęła metę jako druga, lecz tylko zwycięzca zdobywał paszport do Tokio.

Kibice żużla mogą kupić gadżety Polonii Bydgoszcz w siedzibie klubu przy ul. Sportowej 2. Gadżety można kupować w godzinach 10-17, a ich dostępność można sprawdzić telefonicznie pod numerem 726 356 777.