Spis treści
Zmiana szkoły jako szansa i zagrożenie
Zmiana szkoły w trakcie etapu edukacyjnego jest dylematem, przed którym staje wielu rodziców. Jak podkreśla psycholog, na zmianę można spojrzeć z dwóch stron.
– Może być zagrożeniem albo może być szansą. Dokładnie tak samo jest także w przypadku zmiany szkoły. Czasem to jest okazja do tego, żeby odmienić sytuację dziecka na lepszą. Warto jednak wiedzieć, że zmiana może się wiązać też z pewnymi zagrożeniami. Kiedy zabieramy dziecko z takiego środowiska, które już zna, które jest oswojone i trafia do zupełnie nowego miejsca, gdzie nie zna ani osób, przestrzeni, zwyczajów szkoły, reguł panujących, to może mu być, szczególnie w pierwszym okresie adaptacji do zmiany, trudniej funkcjonować niż w poprzedniej placówce – wyjaśnia dr Karolina Appelt.
Decyzja o przeniesieniu dziecka powinna być dobrze przemyślana i oparta na realnych potrzebach i sytuacji. Musimy mieć świadomość, że może mieć ona pozytywne i negatywne skutki.
Przeczytaj też: Jak stawiać dziecku granice? Czy brak granic to wolność? Jasne zasady dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa
Moment ma znaczenie
Proces adaptacji dziecka do nowej szkoły zależy w dużej mierze od etapu edukacyjnego, na którym się ono znajduje.
– Sytuacja oczywiście zależy od etapu edukacji, bo inna będzie sytuacja dziecka, które jest na początku drogi, czyli wtedy kiedy mamy do czynienia z pierwszą, drugą klasą szkoły podstawowej, inaczej jest, gdybyśmy zmieniali szkołę dziecku w siódmej czy ósmej klasie – zauważa ekspertka.
Młodsze dzieci mogą mieć łatwiej w nawiązaniu nowych relacji, ale jednocześnie są bardziej przywiązane do znajomych miejsc i rutyny. Z kolei starsze dzieci, mimo większej świadomości i dojrzałości, mogą czuć się bardziej zagubione, ponieważ zmieniają się ich priorytety i potrzeby społeczne.
– Bardzo dużo zależy od dziecka i to też trzeba uwzględnić, że dzieci też są różne, jeżeli chodzi o akceptację zmian w życiu. Są takie, które się bardzo przyzwyczajają do miejsc, sytuacji, pewnej rutyny i które trudniej akceptują wszelkie zmiany, a są takie, które lubią, jak się coś nowego dzieje. To widać też, jeżeli chodzi o używanie różnych rzeczy, o zmianę w swoim pokoju, swojej przestrzeni, są takie dzieci, które cały czas lubią wprowadzać coś nowego i są bardzo takie otwarte na nowości i pewnie te będą miały dużo łatwiej – dodaje psycholożka.
Dzieci otwarte na nowe doświadczenia mogą łatwiej odnaleźć się w nowej placówce, podczas gdy te przywiązane do stałych schematów mogą potrzebować więcej czasu i wsparcia, aby zaakceptować nową sytuację.
Przemyślana decyzja to klucz do sukcesu
Decyzja o zmianie szkoły nigdy nie powinna być podejmowana pod wpływem emocji. Psycholog radzi, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie poznać nową placówkę:
– Nie można oczekiwać, że zmiana placówki od razu zlikwiduje wszystkie nasze problemy i wszystkie trudności. Kiedy zmieniamy szkołę czy przedszkole, zobaczmy nowe miejsce. Ważne jest, by poznać kolejną placówkę, by zmiana była rzeczywiście przemyślaną decyzją, a nie podjętą pod wpływem impulsu czy chwili.
Zmiana szkoły to poważna decyzja, która powinna być starannie rozważona, biorąc pod uwagę nie tylko aspekty edukacyjne, ale również emocjonalne i społeczne dziecka. Każdy przypadek jest inny, dlatego warto podejść do tego indywidualnie i z atencją na potrzeby dziecka.
Karolina Appelt – doktor, adiunkt na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kierownik Podyplomowych Studiów Przygotowania Pedagogicznego dla Psychologów. Autorka wielu publikacji z zakresu psychologii rozwoju człowieka i edukacji. Interesuje się szczególnie psychospołecznymi uwarunkowaniami procesu rozwoju i edukacji. Prowadzi zajęcia dotyczące m.in.: psychologii rozwoju, zdrowia publicznego, trudności szkolnych, projektowania zajęć edukacyjnych, warsztaty uczenia się i umiejętności wychowawczych. W obszarze działalności społecznej zajmuje się propagowaniem wiedzy z obszaru rozwoju i wychowania wśród rodziców i nauczycieli. Redaktor merytoryczny psychologicznego magazynu dla dzieci „Małe Charaktery”.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Niebywałe, jak dziś wygląda gwiazda "Mydełka Fa". Marlena Drozdowska żyje jak królowa
- Zgotowali piekło rodzicom Ewy Wachowicz. Wstrząsające, jak dziś o tym mówi
- Co się stało z Anną Lewandowską? Włosy, jakby piorun w rabarbar strzelił i litry potu
- Edyta Górniak może odetchnąć z ulgą. Paulla Ignasiak wygląda już teraz jak Rozenek