Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psychicznie chory na bydgoskim dworcu PKP zatrzymał pociągi na 5 godzin [KALENDARIUM BYDGOSKIE, 4.08]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Adam Wojnar, zdj. ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 4 sierpnia w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 4 SIERPNIA]

4 sierpnia 1634 roku król Władysław IV Waza wydał dla bydgoskich władz miejskich przywilej, na mocy którego zyskały one monopol na prowadzenie wyszynku w mieście, a dochody uzyskiwane ze sprzedaży wina i innych trunków, nazwanych likworami, prowadzonej w specjalnie urządzonej izbie w ratuszu (zapewne w podziemiach) miały być przeznaczane na odbudowę ratusza i bram miejskich.

4 sierpnia 1928 roku nad ranem mieszkańcy ulic Markwarta i 3 Maja obudzili się z powodu silnego nieprzyjemnego zapachu. Jak się okazało, był to efekt samozapłonu węgla w wojskowym lazarecie przy ul. Gdańskiej i wydzielania się silnie trującego tlenku węgla. Na szczęście, dzięki wiatrowi, poszkodowanych nie było.

4 sierpnia 1938 roku rozpoczął działalność zakład Młyny Kentzera zajmujący się przetwórstwem i przemiałem zboża zlokalizowany przy ul. Jagiellońskiej 96, gdzie dziś mieści się hotel „Słoneczny Młyn”. Młyn w tym miejscu działał już od 1862 roku. Od 1948 roku mieściło się tam Państwowe Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie, zlikwidowane pod koniec XX wieku.

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

4 sierpnia 1955 roku w ramach piłkarskiego turnieju międzynarodowego z okazji Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie na nieistniejącym stadionie Leśnym w Bydgoszczy odbył się mecz Albania – Egipt (1:2). Trybuny były wypełnione do ostatniego miejsca.

4 sierpnia 1962 roku na lodowisku Torbyd miał miejsce występ popularnego zespołu bigbeatowego „Czerwono-Czarni”. Muzykom towarzyszyło kilkoro piosenkarzy, laureatów ogólnopolskiego konkursu młodych talentów – m.in. Helena Majdaniec i Karin Stanek.

4 sierpnia 1967 roku do Bydgoszczy powróciło 8 uczestników bydgoskiej wyprawy alpinistycznej w góry Atlasu w Maroku. Zdobyli ponad 20 trudno dostępnych szczytów.

Tego samego dnia na stadionie Polonii rozegrany został mecz piłkarski pomiędzy bydgoskimi dziennikarzami i załogą statku m/s „Bydgoszcz”. Wygrali dziennikarze 5:2.

4 sierpnia 1976 roku miało miejsce otwarcie największego „samu” obuwniczego w Bydgoszczy w lokalu przy ul. Gdańskiej naprzeciwko pl. Wolności. Pierwszego dnia w sprzedaży znalazło się 1800 par butów.

4 sierpnia 1991 roku w samo południe 50 taksówkarzy, członków „Solidarności”, wjechało samochodami na Stary Rynek i udało się na rozmowy do prezydenta miasta, Erwina Warczaka. Taksówkarze protestowali przeciwko otwarciu rynku pracy za kierownicą dla półetatowców.

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

4 sierpnia 1997 roku przez 5 godzin trwała całkowita przerwa w funkcjonowaniu dworca Bydgoszcz Główna spowodowana komunikatem o podłożeniu bomby. Jak się okazało, informację podał psychicznie chory bydgoszczanin, który wcześniej podłożył reklamówkę z makulaturą.

4 sierpnia 2017 roku Polskie Linie Lotnicze uruchomiły pierwsze w historii lotnicze połączenie Bydgoszczy z Lwowem.

Bydgoszczanie zwiedzali zabytkową halę targową

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!