Najpierw były spontaniczne kontakty młodzieży szkolnej, później wzajemne relacje przeniosły się także na szczebel samorządowy.
<!** Image 2 align=none alt="Image 180544" sub="Burmistrzowie Peter Burger (z lewej) i Tadeusz Pogoda odsłonili tablicę informująca o miastach partnerskich Świecia / Fot. Marek Wojciekiewicz">Do podpisania umowy o partnerstwie między Świeciem a Gernsheim doszło podczas czerwcowej wizyty samorządowców w tym mieście naszych.
W piątek w ramach rewizyty przebywała u nas 17-osobowa delegacja tego 10-tysięcznego miasta położonego nad brzegiem Renu. Delegacji przewodniczył Peter Burger, burmistrz Gernsheim. W jej składzie obecni byli też radni, przedstawiciele klubów sportowych i organizacji pozarządowych.
Przygotowania do wizyty niemieckich samorządowców trwały do ostatnich minut. Wjazd do gmachu magistratu od kilkunastu dni był w remoncie, a jeszcze pół godziny przed pojawieniem się autokaru z delegacją robotnicy kończyli prace przy nowej nawierzchni. <!** reklama>
- Wszystko jest pod kontrolą, za parę minut schodzimy z tego miejsca i wjazd będzie gotowy na przyjazd gości - uspokajał oczekujących jeden z robotników. Rzeczywiście, na kwadrans przed pojawieniem się delegacji wszystko było gotowe. Burmistrzowie obu miast dokonali odsłonięcia tablicy z herbem Grensheim.
- Nie chodzi na w tym przypadku o jakieś wsparcie finansowe, to ma być partnerstwo w pełnym tego słowa znaczeniu, nie tylko samorządowców, ale też klubów sportowych, instytucji kulturalnych i samych mieszkańców, szczególnie młodych ludzi - powiedział Tadeusz Pogoda, burmistrz Świecia. Także Peter Burger liczy na praktyczne efekty tej umowy partnerskiej. - Cenne jest to, że najpierw doszło do kontaktów naszej młodzieży z uczniami Gimnazjum nr 1 w Świeciu, a dopiero później samorządowcy zaproponowali bardzie oficjalne tło tej przyjaźni - zauważył burmistrz Grensheim. - Macie tu duży potencjał turystyczny, dlatego będę zachęcał naszych mieszkańców, by tu przyjeżdżali.
Niemiecka delegacja podczas pobytu spotkała się, między innymi, z reprezentantami klubu Wda Świecie, członkami chóru Parati Semper. Samorządowcy obejrzeli też zamek, zabytkowa chatę w Chrystkowie i okolicę Gruczna.
WARTO WIEDZIEĆ:
- Grensheim to dziesięciotysięczne miasto, w którym co dziesiąty obywatel zatrudniony jest w działającym tam kombinacie chemicznym.