Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyciągają jak magnes

Renata Napierkowska
Technikum Organizacji Reklamy w ZSP nr 1, współpraca klasy biologicznej w III LO z Wojskową Akademią Techniczną w stolicy czy klasy o profilu obronnym są odpowiedzią szkół na zapotrzebowania rynku pracy i mają zapewnić dobry nabór.

Technikum Organizacji Reklamy w ZSP nr 1, współpraca klasy biologicznej w III LO z Wojskową Akademią Techniczną w stolicy czy klasy o profilu obronnym są odpowiedzią szkół na zapotrzebowania rynku pracy i mają zapewnić dobry nabór.

Wszystkie szkoły ponadgimnazjalne przygotowują się do drzwi otwartych. Rozpoczyna się bowiem walka o każdego ucznia, tym bardziej że do szkół przychodzi młodzież z roczników niżu demograficznego. Niemal w każdej placówce ponadgimnazjalnej wprowadzone są zmiany w proponowanych profilach klas i tworzone nowe kierunki. <!** Image 2 align=none alt="Image 207654" sub="Dziś młodzież wybierając profil szkoły musi myśleć praktycznie, dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się nauki ścisłe / fot. nadesłana">

- Ciekawą ofertą dla gimnazjalistów może być nowo powstały kierunek: inżynieria środowiska i melioracji. Podczas nauki uczniowie zdobędą wiedzę z zakresu inżynierii sanitarnej, wodnej i melioracyjnej, jak również ochrony i rekultywacji środowiska oraz urządzania terenów miejskich. Ta dziedzina jest odbiciem rosnących potrzeb w zakresie ochrony zdrowia społeczeństwa, które przejawia się w podnoszeniu jakości wody do picia, budowie systemów kanalizacyjnych, oczyszczaniu ścieków, a także utylizacji zanieczyszczeń i odpadów - twierdzi Lubomira Borowiak z ZSP nr 1 w Mątwach.

„Ekonomik” chce utworzyć nowy kierunek technika organizacji reklamy, ZSP nr 2 zamierza przywrócić technikum odzieżowe, a „Mechan” wrócić do kształcenia w zawodzie technika pojazdów samochodowych. W ZSP nr 5, czyli „Budowlance” nową propozycją jest nabór do Technikum Renowacji Elementów Architektury. Kościelec podobnie, jak ZSP im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy stawia na klasy liceum o profilu sportowo-obronnym. Zmiany nie omijają też liceów.

- W naszej szkole w tym roku zrezygnowaliśmy z klasy humanistycznej. Zastąpi ją lingwistyczno -medialna z językami angielskimi, hiszpańskim i rozszerzoną geografią. Młodzież, która ukończy ten profil, będzie mogła zdawać na studia związane z turystyką, ekonomią, zarządzaniem, a także na kierunki humanistyczne. Tradycyjnie prowadzimy nabór do klas: matematyczno-fizycznej, medycznej, biologiczno-chemicznej i europejsko-prawnej - wylicza dyrektor I LO im. Jana Kasprowicza, Rafał Łaszkiewicz.

W „Konopie” planowane jest utworzenie dwóch nowych profili: klasy informatycznej z rozszerzoną informatyką i angielskim oraz lingwistyczno-społecznej. Nowe propozycje dla kandydatów na pierwszy rok ma też liceum Królowej Jadwigi.

- Jako jedna z pięciu szkół jedna z naszych klas znalazła się w gronie placówek pod patronem ministerialnym, które nawiązują współpracę w Wyższą Szkołą Gospodarki. Uczniowie tej klasy otrzymają tablety i będą realizować program z rozszerzoną matematyką, informatyką i fizyką. Prowadzimy też rozmowy o nawiązaniu współpracy z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie - mówi dyrektor „Królówki”, Krzysztof Nowicki. <!** reklama>

- Szkoły muszą dostosowywać program nauczania i profile do zapotrzebowania, jakie istnieje na rynku pracy. Czy jednak wszystkie profile powstaną, to zależy od wyników naboru - wyjaśnia naczelnik wydziału oświaty w starostwie, Józef Ratajczak. l

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!