Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez ponad 20 lat bydgoszczanie wykupili od miasta tysiące mieszkań komunalnych

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Tysiące bydgoszczan skorzystało z możliwości wykupu mieszkań komunalnych, choć nie zawsze mogli skorzystać z najwyższej bonifikaty.
Tysiące bydgoszczan skorzystało z możliwości wykupu mieszkań komunalnych, choć nie zawsze mogli skorzystać z najwyższej bonifikaty. Arkadiusz Wojtasiewicz
Miasto zgodziło się na sprzedaż w drodze bezprzetargowej z zastosowaniem bonifikaty działki położonej przy ulicy Gdańskiej 7. To rzadki przypadek, kiedy wszystkim właścicielom udało się porozumieć.

Zobacz wideo: Ile czasu poświęcają mieszkańcy różnych krajów na sprzątanie?

Wykup i uporządkowanie spraw własnościowych w tej kamienicy to rzadki przypadek, gdy właścicielom udało się porozumieć i zebrać u notariusza. Tylko wtedy mogą bowiem skorzystać z wysokich bonifikat. W tym wypadku właścicieli było aż dziesięciu.

- Od 2009 roku udało się uporządkować sprawy własnościowe jedynie w wypadku 23 nieruchomości. Główną przeszkodą jest to, że wszyscy właściciele muszą mieć lokale o uregulowanym stanie prawnym, a po drugie wszyscy właściciele muszą przystąpić do umowy notarialnej - informowali na ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy urzędnicy.

Tysiące mieszkań na własność

Jednak całość sprzedaży lokali z zasobu Miasta Bydgoszczy „pod rządami” ustawy o własności lokali, a więc od początku roku 1995 wygląda zgoła inaczej. Od 1 stycznia 1995 roku do 30 października 2020 roku Miasto Bydgoszcz sprzedało najemcom łącznie 13 536 mieszkań w tym 4 762 lokale z zastosowaniem 90% bonifikaty. Z jeszcze wyższej, bo 95-procentowej bonifikaty (stosuje się ją, gdy wnioski dotyczą wszystkich lokali w budynku) wykupiono 186 lokali, podobna bonifikata dotyczyła byłych lokali zakładowych (tu w ręce nowych właścicieli trafiły 1033 lokale). Z bonifikatą 70-procentową wykupiono z kolei 6145 mieszkań. Obowiązywała również 98-procentowa bonifikata (1379 lokali) i bonifikata obniżona o wartość nakładów miasta (31 lokali).

To Cię może też zainteresować

Rok na wykup nie wystarczy

- Standardowa procedura sprzedaży lokalu mieszkalnego trwa ok. 12 miesięcy. W przypadku, gdy jego realizacja jest uzależniona od zakończenia innych zagadnień prawnych (np. roszczenia wspólnot mieszkaniowych o wykup gruntu, prostowanie udziałów w nieruchomości wspólnej w oparciu o inwentaryzacje budynku) lub przygotowania budynku do procesu sprzedaży lokali realizacja wniosków o wykup lokali jest wydłużona do czasu zakończenia tych czynności wyjaśnia Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta miasta.

Czas realizacji wniosku najemcy zależy od liczby wniosków będących w rozpoznaniu, na dzień 30 października 2020 roki w Wydziale Mienia i Geodezji UMB złożonych jest 1045 wniosków – informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo