Pensje będą niższe przez koronawirusa? "To dość radykalne, ale skuteczne rozwiązanie"
W poniedziałek, 17 marca Zarząd Narodowego Banku Polskiego umieścił na swojej stronie internetowej komunikat dotyczący tego, jakie zagrożenia stawia przed polską gospodarką rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa oraz jakie kroki można podjąć, aby straty były jak najmniej odczuwalne.
Mimo że od zmian wprowadzonych przez rząd minęło kilka dni, sytuacja robi się coraz poważniejsza.
Wprawdzie sytuacja płynnościowa większości podmiotów jeszcze nie pogorszyła się istotnie, bo upłynęło niewiele czasu od zaistnienia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, jednak sytuacja ta jest bardzo dynamiczna i zaczęła się już pogarszać, w niektórych obszarach wyraźnie. Przedsiębiorcy zgłaszają bardzo duże obawy przed narastaniem zatorów płatniczych. - piszą przedstawiciele NBP.
Punktują także ograniczoną działalność niektórych firm - pracownicy zostali poddani kwarantannie lub musieli pracę poświęcić na rzecz opieki nad dziećmi czy osobami starszymi.
Koronawirus zagraża polskiej gospodarce. NBP rekomenduje metody wsparcie dla firm, wśród nich... obniżenie wynagrodzenia
Narodowy Bank Polski już teraz decyduje się na wprowadzenie dodatkowych instrumentów, ale także rekomenduje pewne rozwiązania.
Przede wszystkim niezbędne są pilne działania zmniejszające obciążenia przedsiębiorstw, co powinno ograniczyć straty i zmniejszyć ryzyko upadłości firm. - czytamy w komunikacie.
NBP proponuje m.in:
- czasowe wprowadzenie metody kasowej rozliczania podatków dla wszystkich firm oraz zawieszenie płatności podatków oraz składek na ZUS i PPK,
- rozłożenie ich na nieoprocentowane raty płatne po okresie karencji - na umotywowany wniosek przedsiębiorcy.
Koronawirus w Polsce a niższe wynagrodzenie. Czy nasze wypłaty są zagrożone?
Punktem, który zwraca szczególną uwagę jest ten zakładający obniżenie wynagrodzenia.
Dość radykalnym, ale skutecznym rozwiązaniem byłaby w uzasadnionych przypadkach możliwość obniżenia wynagrodzenia (nie niżej niż płaca minimalna) na określony okres, przy obowiązku późniejszego wyrównania. Tego typu rozwiązanie jest z pewnością korzystniejsze niż upadłość i bezrobocie.
Jak wynika z powyższego, ewentualne obniżenie wynagrodzenia miałoby obowiązywać jedynie przez pewien czas. Co ważne, konieczne byłoby także późniejsze wyrównanie. Tego typu rozwiązanie jest z pewnością korzystniejsze niż upadłość i bezrobocie - podkreśla zarząd NBP.
ZAKAŻENIE WIRUSAMI I BAKTERIAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE? >> Sprawdź w naszym sklepie <<
