O sprawie pisaliśmy - w BPPT powstaje przedszkole. To teren dawnych Zakładów Chemicznych Zachem, którego tereny są - jak wykazały badania - mocno skażone. Przedszkole jest przeznaczone m.in. dla dzieci pracowników parku. - Chętnie się dowiem jakie szczegółowe badania wykonano przed budową przedszkola na terenach po Zachemie - pisze do nas jedne zainteresowanych osób.
Pobrano próbki
Dowiadujemy się, że realizację inwestycji poprzedziło badanie gruntu, wykonane przez firmę GEOTECHNIKA sp. z o.o. – geologia i budownictwo. Powierzchnia tej działki wynosi około 12,1 ha. Badany obszar został podzielony na 22 sekcje, z których pobrano 22 próbki zbiorcze oraz 22 próbki indywidualne gruntu. Próbki zbiorcze pobierano z warstwy powierzchniowej - do 25 cm, a także z indywidualne z nawierconych otworów badawczych i piezometrów, z głębokości do ponad 6 metrów.
- Wspomniane badania stały się podstawą do wykonania oceny ryzyka zdrowotnego związanego z glebami i wodami podziemnymi dla nieruchomości stanowiącej działkę o numerze 1/165 obręb 131 przy ul. Bydgoskich Przemysłowców na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego w Bydgoszczy przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, powstałej pod kierownictwem dr hab. inż. Eleonory Wcisło, prof. IETU. Dokument w sposób szczególny uwzględnienia fragment nieruchomości przeznaczony pod budowę przedszkola - informuje Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny.
Narażenie na toksycznoczność
Zakres pracy objął wykonanie oceny ryzyka zdrowotnego, która polegała na opracowaniu zestawu danych, ocenie narażenia, ocenie toksyczności oraz charakterystyce ryzyka zdrowotnego, a także wyznaczeniu lokalnych, bezpiecznych dla zdrowia zawartości substancji zanieczyszczających w glebie. Ocena ryzyka zdrowotnego została poprzedzona oceną stopnia zanieczyszczenia badanego gruntu.
Na podstawie przeprowadzonej oceny zanieczyszczenia gleb, wód podziemnych i oceny ryzyka zdrowotnego sformułowano następujące wnioski:
- grunty obszaru badań, w tym grunty znajdujące się w zasięgu budowanego przedszkola, spełniają kryteria jakościowe przewidziane dla gruntów grupy I użytkowania ziemi (tereny mieszkaniowe, przedszkola), określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi [Dz.U.2016.1395], są zatem gruntami niezanieczyszczonymi,
- na podstawie wyników analizy fizykochemicznej próbek wody podziemnej pobranych w granicach terenu badań, wody te można zaliczyć do wód zadowalającej jakości (Klasa III),
- nie oceniano ryzyka zdrowotnego wynikającego z zanieczyszczenia tych wód, ponieważ nie są one przeznaczone ani do spożycia, ani na cele socjalno-bytowe,
- na terenie budowanego przedszkola poziomy ryzyka zarówno nierakotwórczego, jak i rakotwórczego są niższe niż ich poziomy dopuszczalne, a zatem można uznać, że teren ten jest bezpieczny dla dzieci przedszkolnych.
.
Prace na budowie przedszkola trwają. Mąją być zakończone na wiosnę tego roku.
