https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed wiekami też lubili się stroić

„Biżuteria średniowieczna z cmentarzyska w Grucznie” - to tytuł najnowszej publikacji o tej starej wsi położonej w pobliżu Świecia. Wydało ją Muzeum w Grudziądzu.

„Biżuteria średniowieczna z cmentarzyska w Grucznie” - to tytuł najnowszej publikacji o tej starej wsi położonej w pobliżu Świecia. Wydało ją Muzeum w Grudziądzu.

<!** Image 1 ALIGN=NONE>

Muzeum, obchodzące 120 rocznicę powstania, postanowiło uczcić jubileusz kolejną publikacją, tym razem o Grucznie.

- Wydany z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej album, jest dwujęzycznym zapisem dokonań archeologów pracujących w okolicach Gruczna - wyjaśnia Jarosław Pająkowski, dyrektor Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły z siedzibą w Świeciu, na terenie którego znajduje się Góra św. Jana. Już w VII wieku n.e. na południowej części Góry św. Jana w Grucznie istniała osada. W X wieku w tym miejscu został wzniesiony gród. Istniejące przy nim cmentarzysko stało się dla archeologów miejscem pełnym cennych znalezisk.

Ślady we wnętrzu góry

Album zawiera barwne fotografie znalezionych w tym rejonie przedmiotów. Góra św. Jana, położona w samym centrum Gruczna, przechowuje w sobie ślady grodziska i dwóch cmentarzysk. Dla badaczy to wdzięczne miejsce do poszukiwań.

Muzeum w Grudziądzu rękoma swoich archeologów, przeszukuje to miejsce już od ponad 100 lat. Znajdowane tu paciorki, ozdoby skroniowe i monety, do wybuchu II wojny światowej wystawiane były w stalej ekspozycji. Niestety, zawierucha wojenna pochłonęła je bezpowrotnie. W 1964 wznowiono prace archeologiczne w Grucznie. I znowu przyniosły one wiele cennych odkryć. Większość z nich to wyposażenie grobowe zmarłych przed wiekami. Odkryto 177 grobów, a w nich zmarłych ułożonych w pozycji wyprostowanej na wznak wzdłuż osi wschód-zachód.

Modnisie sprzed wieków

Oprócz cennych elementów biżuterii, odkryte groby są doskonałym źródłem wiedzy o pradawnych mieszkańcach Gruczna. Naukowcy ustalili, iż średni wiek tam pochowanych wynosił zaledwie 27 lat. Średni wzrost mężczyzn to 166 centymetrów, zaś kobiet 155. To jak na tamte czasy całkiem sporo. Badania archeologów dowodzą też, że najpopularniejszą ozdobą noszoną przez dawnych mieszkańców Gruczna były szklane paciorki. Przeważnie w kolorze żółtym i zielonym. Inną powszechnie noszoną ozdobą były kabłączki skroniowe, którymi kobiety spinały włosy. Naukowcy znaleźli również 101 pierścionków. Wykonane były z brązu i srebra. W biżuterii zachwyca piękne wzornictwo. Bransolety, diademy, wisiorki ozdabiane były elementami organicznymi.

Najpiękniejsze okazy biżuterii znalezionej w Grucznie, stały się ozdobą stałej wystawy w Muzeum w Grudziądzu pt. „Biżuteria średniowieczna z Gruczna”.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski