Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed śmiercią warto... wziąć ślub!

Strona Kobiet
Nieregulowane sprawy formalne po śmierci małżonka wywołują niekiedy dodatkowe, niepotrzebne cierpienie. Dlatego warto zadbać o nie zawczasu. O prawie do pochówku rozmawiamy z Filipem Hołyszem, kierownikiem bydgoskiego zakładu pogrzebowego Zieleni Miejskiej.

Czy opłacając czyjś grób, nabywa się do niego prawo?

Nie, to nie działa w ten sposób, choć często ludzie tak myślą. Ustawa o chowaniu zmarłych skonstruowana jest tak, aby chronić przede wszystkim prawa najbliższej rodziny zmarłego. Ma to zapobiec między innymi „podkupowaniu” mogił na cmentarzach. Niektórzy myślą: „To miejsce mi się podoba, opłacę je i jak umrę, będzie dla mnie”. Na szczęście dla bliskich, prawo stanowi inaczej.

Kto w takim razie dysponuje grobem?

Są to kolejno: współmałżonek, krewni zstępni, czyli na przykład dzieci; krewni wstępni - rodzice; krewni boczni do 4 stopnia - rodzeństwo, wujostwo, kuzynostwo; następnie powinowaci w linii prostej do 1 stopnia, to znaczy zięć, synowa, teść, teściowa. Jeśli więc na przykład współmałżonek nie żyje, sprawami pochówku zmarłego bądź zarządzaniem jego grobem zajmują się wspólnie dzieci. Jakiś przyjaciel może wnieść prolongatę za miejsce na cmentarzu, ale nie uczyni go to dysponentem grobu.

A co w wypadku konkubinatu?

Taka sytuacja może okazać się bardzo trudna dla partnera. Wyobraźmy sobie męża i żonę, którzy rozstają się, ale nie biorą
rozwodu. Mąż wiąże się z inną kobietą na kolejnych 20 lat, po czym umiera. Formalnie nie byli małżeństwem. Konkubina w świetle prawa jest osobą obcą dla zmarłego. Organizując pochówek nie dostanie pełnego zasiłku, a jedynie równowartość zapłaconych faktur, nieprzekraczającą 4000 zł. To i tak najmniejszy problem.

Najtrudniejszym może okazać się to, że to jednak żona będzie miała pierwszeństwo do pochówku męża, mimo że nie widziała go przez dwie dekady. Nie musi nawet informować konkubiny, stałej partnerki zmarłego o jego pogrzebie. Takie sytuacje wywołują często wiele cierpienia, ale musimy pamiętać, że prawo jest prawem. Można oczywiście się sądzić, jednak to trwa. Dlatego warto zawczasu uporządkować kilka spraw.

Zieleń Miejska działa na rynku ponad 185 lat. Doświadczeni pracownicy każdego dnia delikatnie przeprowadzają pogrążonych w żałobie bliskich zmarłych, przez proces formalności związanych z pogrzebem.

Oferuje sprzedaż trumien, urn, grobowców, przewóz, przechowanie i przygotowanie zwłok, kompleksową organizację kremacji, pogrzebu, stypy, pielęgnację grobu; właściciel jedynego w regionie krematorium, dwóch kwiaciarni, administrator pięciu miejskich cmentarzy.

www.zielenmiejska.pl
od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera