Działacze AGROunii zorganizowali w środę protest w stolicy przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, zakażającej m.in. hodowli zwierząt na futra oraz ograniczenia uboju rytualnego.
Rolnicy zgromadzili się o godz. 10.00 na Palcu Trzech Krzyży, skąd ruszyli w stronę Sejmu, aby następnie udać się pod Pałac Prezydencki. Przed planowanym protestem działacze AGROunii odpalili race na rondzie Dmowskiego.
Demonstranci mają ze sobą polskie flagi i transparenty z napisami: „Nie zabijajcie polskiej wsi”, „Nie damy zniszczyć swojej pracy", "Chcemy tylko spokojnie żyć”, czy „Chcemy rozwijać polską wieś”. Przyniesiono też trumnę z napisem: „Hodowle polskie idą do piachu”.
Szef AGROunii Michał Kołodziejczak w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych, zapowiedział, że środowy protest będzie spokojny. Podkreślił jednak, że rolnicy są gotowi na wszystko. - Niedługo będzie ostro i to jest zapowiedź tego, co niedługo może być tutaj w stolicy, w Warszawie, bo nie damy zabrać nam tego wszystkiego, co sobie przez lata wypracowaliśmy. Będziemy dzisiaj spokojnie manifestować, ale musicie wiedzieć, że jesteśmy gotowi na wszystko – stwierdził.
Weto prezydenta
Rolników wspomagają przedstawiciele PLS i Konfederacji.
- Przeciwstawiamy się haniebnej i antypolskiej ustawie PiS, mającej zlikwidować polskie hodowle i polski eksport mięsny. Żądamy weta od prezydenta Andrzeja Dudy i opamiętania od rozsądnych posłów i senatorów! - oświadczył jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak.
Piątka dla zwierząt
PiS przedstawił projekt ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Projekt został przegłosowany w Sejmie, a 13 października zajmie się nim Senat.
Zapisy w projekcie zakładają:
- Humanitarne traktowanie - zakaz hodowli zwierząt futerkowych, a ubój rytualny ma być dopuszczalny jedynie na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.
- Kontrolę społeczną ochrony zwierząt - większe kompetencje dla organizacji społecznych, możliwość asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt.
- Precyzyjne prawo, większa ochrona - wprowadzenie definicji kojca w polskim prawie, inspekcja weterynaryjna z prawem nakładania mandatów, do tego zapis wprowadzający zakaz trzymania zwierząt w złych warunkach.
- Bezpieczne schroniska - w projekcie ma zostać zapisane, że tylko jednostki gminne oraz organizacje pożytku publicznego chroniące zwierzęta dostaną prawo do prowadzenia schronisk. Zakłada się też wymóg niekaralności oraz nieposzlakowanej opinii wobec osób prowadzących i pracujących w schroniskach oraz częstsze kontrole w schroniskach.
- Koniec z łańcuchami - zakaz trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi, a także ograniczenie stosowania kolczatek.
