Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest bydgoszczan przeciwko stanowi wojennemu

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Facebook
13 grudnia w Bydgoszczy, co ciekawego zdarzyło się tego dnia przed laty?

13 grudnia 1879 roku miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie nowej siedziby bydgoskiego magistratu w przebudowanym w czasie 16 miesięcy kosztem ponad 300 tys. marek gmachu byłego kolegium jezuickiego przy ul. Jezuickiej.

13 grudnia 1937 roku nastąpiło oddanie do użytku szpitala na Bielawkach; z budynku przy ul. Gdańskiej przewieziono pacjentów na oddziały chirurgii, laryngologii i chorób wewn., uruchomiono też nowe oddziały ortopedii i okulistyki, z zaplanowanych 500 łóżek w chwili otwarcia czynnych było z powodu kryzysu, który opóźnił budowę szpitala, tylko 250.

13 grudnia 1962 roku w Biurze Wystaw Artystycznych otwarto wystawę astronautyczną pt. „Radzieckie osiągnięcia techniczne”, na której bydgoszczanie mogli obejrzeć m.in. modele radzieckich sztucznych satelitów, skafander kosmiczny, tunel aerodynamiczny i teleskopy.

13 grudnia 1963 roku do Bydgoszczy przybyli przedstawiciele 14 państw tzw. trzeciego świata przebywający w Polsce na kursie planowania gospodarczego w warszawskiej SGPiS. Goście zostali podjęci przez dyrekcję WZGS, a wieczór spędzili w klubie ZMS „Kosmos”. Następnego dnia wyjechali do Białegostoku.

13 grudnia 1971 roku
do groźnie wyglądającego wypadku doszło w okolicach Zbożowego Rynku. Zjeżdżająca ul. Wiatrakową śmieciarka MPOM, w której awarii uległy hamulce, wpadła w furgon marki „Żuk”, który z kolei wybił szybę wystawową drogerii, ale zatrzymał się na murze, nie naruszając konstrukcji domu.

13 grudnia 1972 roku
niebywałym powodzeniem cieszyła się pierwsza w Bydgoszczy giełda wymienna zimowego sprzętu sportowego na Torbydzie. Tysiące bydgoszczan wymieniało sanki na łyży, łyżwy na narty i odwrotnie.

13 grudnia 1976 roku w warszawskim hotelu „Victoria” odbyło się wręczenie Złotych Kluczy w uznaniu jakości usług hotelowych z całego kraju. W kategorii hoteli turystycznych I miejsce zajął bydgoski hotel „Brda”.

13 grudnia 1981 roku w związku z wprowadzeniem stanu wojennego odbyło się pierwsze posiedzenie Wojewódzkiego Komitetu Obrony. Obecni na nim byli wojewódzki komisarz Komitetu Obrony Kraju płk Józef Musiał, członkowie WKO – wicewojewodowie Edward Molik i Tomasz Gliwa, komendant wojewódzki MO płk Józef Kozdra, sekretarze KW PZPR Zenon Żmudziński, Ryszard Bandoszek i Janusz Zemke, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego Edward Przybylski oraz goście - pułkownicy: Tadeusz Dobek, Henryk Księski i Zygmunt Kuglarz, dyrektor sekretariatu WKO.

Tego samego dnia przed południem dwukrotnie grupa ok. 200 osób przed siedzibą "Solidarności" przy ul. Stary Port usiłowała protestować przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, zajęciu w nocy siedziby związku i internowaniu licznej grupy bydgoskich działaczy. Obydwie próby demonstracji zostały rozpędzone przez oddziały ZOMO. Zatrzymano 25 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!