Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prom między Czarnowem a Solcem Kujawskim wciąż nie pływa. Co się dzieje z tą inwestycją?

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Prom nosi nazwę "Flisak"
Prom nosi nazwę "Flisak" ZDW Bydgoszcz
Od dawna zapowiadana przeprawa promowa na Wiśle między Solcem Kujawskim a Czarnowem wciąż nie została uruchomiona. Przypomnijmy: prom rzeczny ma zabierać na pokład 15 samochodów osobowych, a na burtach znajdzie się łącznie 58 miejsc dla pasażerów. Dlaczego jeszcze nie pływa?

Zobacz wideo: Od lutego rosną opłaty za parkowanie w Bydgoszczy

od 16 lat

Inwestorem przeprawy promowej między Solcem Kujawskim a Czarnowem (gmina Zławieś Wielka) jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego. W jego imieniu inwestycję prowadzi Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Infrastruktura w Solcu Kujawskim i Czarnowie jest prawie gotowa

Jak podaje Urząd Marszałkowski w Toruniu, budowa przyczółków wraz z drogami dojazdowymi w Solcu Kujawskim i Czarnowie właśnie się kończy. Wykonawca - firma Betpol z Bydgoszczy - zrealizowała ponad 96% prac, w tym wszystkie prace budowlano-drogowe. Z początkiem stycznia zabetonowano ostatnią płytę w Czarnowie. Zamontowane zostały również tablice zmiennej treści przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 249 w Czarnowie i Solcu Kujawskim z drogami krajowymi. Tablice będą informować kierowców o tym, czy przeprawa promowa jest czynna.

- W związku z utrzymującym się w ubiegłym roku podwyższonym poziomem wody, aby sfinalizować prace przy przyczółkach, wykonawca korzystał z usług specjalistycznej ekipy z nurkiem, który wycinał część zbrojenia znajdującego się wciąż pod wodą. W związku z obecnymi warunkami pogodowymi dokończenie oznakowania poziomego będzie sfinalizowane wiosną - informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

W ramach inwestycji gruntownie przebudowano drogę wojewódzką zarówno po stronie Solca jak i Czarnowa na odcinku 2,3 km. Powstały od podstaw konstrukcje dróg, parkingów, zatok autobusowych i przyczółków (każdy wyposażony w dwa stanowiska promowe). Od strony Solca dodatkowo wybudowano wzdłuż ulicy Żeglarskiej chodnik i kanalizację deszczową. Poprawiono geometrię skrzyżowań ulic Żeglarskiej z Bydgoską i Kościuszki. Ułożono na tych ulicach nowe nawierzchnie. Część drogi po stronie Czarnowa wzmacnia przeciwpowodziowy wał. Na tym odcinku zastosowano też bariery linowe.

Kiedy uruchomienie przeprawy między Solcem Kujawskim a Czarnowem?

- Regularnie spotykamy się i jesteśmy w kontakcie z wykonawcą promu - firmą Techno Marine z Malborka, która zbudowała jednostkę. Wykonawca konsekwentnie wprowadza zalecenia zmiany, by jednostka spełniała wszystkie warunki zawartej umowy, co też warunkuje odbiór oraz uzyskanie zgód i certyfikatów. Prom jest gotowy, obecnie wykonawca poprawia ostatni parametr: prędkość jednostki - dodaje Beata Krzemińska.

Wykonawca przygotowuje się do ostatniej próby na wodzie. Jeśli wypadnie pomyślnie i prom osiągnie zakładaną prędkość 13 km/h - Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpocznie kolejny etap odbioru jednostki.

Po pozytywnym wyniku prób wykonawca musi wystąpić o:

  • Świadectwo klasy wydawane przez Polski Rejestr Statków - Towarzystwo Klasyfikacyjne nadające klasę statku, mogące dokonywać przeglądów i wydawać certyfikaty bezpieczeństwa dla statków.
  • Certyfikat zdolności żeglugowej, który wydaje Urząd Żeglugi Śródlądowej, sprawujący m.in. nadzór nad bezpieczeństwem żeglugi.

Urząd Marszałkowski informuje też, że w związku z przekroczeniem terminu realizacji zadania, zgodnie z warunkami umowy wynagrodzenie wykonawcy będzie obniżone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo