Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program upowszechniania siatkówki został wdrożony w życie

tadeusz nadolski
W miniony poniedziałek w Toruniu podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego miała miejsce inauguracja gimnazjalnych siatkarskich ośrodków szkolnych.

W miniony poniedziałek w Toruniu podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego miała miejsce inauguracja gimnazjalnych siatkarskich ośrodków szkolnych.

<!** Image 3 align=none alt="Image 195903" sub="Waldemar Wspaniały w latach 2008-2011 prowadził Delectę Bydgoszcz, a obecnie jest krajowym koordynatorem programu upowszechniania siatkówki wśród dzieci i młodzieży. Fot.: Archiiwum ">

Są one częścią „Programu upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej”.<!** reklama>

Takiego projektu, na który przeznaczono w sumie 30 mln złotych (przy czym w tym roku wykorzystanych zostanie 26 mln zł) jeszcze nie było. Przez trzy lata w 128 szkołach będzie się kształcić blisko 5 tysięcy młodych siatkarek i siatkarzy.

- Najważniejsze w tym programie jest doprowadzenie do unifikacji szkolenia, aby wszyscy trenerzy pracowali tak samo - powiedział koordynator programu Waldemar Wspaniały, były trener m.in. reprezentacji i Delecty Bydgoszcz.

Program obejmuje cztery następujące zadania: siatkarskie ośrodki szkolne (SOS), wsparcie dla działań młodzieżowych klubów i sekcji siatkarskich, Orlik Volleymania oraz kształcenie kadry szkoleniowej.

- Jego podstawowym celem jest nie tylko szkolenie w zakresie siatkówki, ale także aktywizacja sportowa całego społeczeństwa. Prace nad projektem trwały trzy lata. Byli w niego zaangażowani trenerzy, lekarze, fizjoterapeuci i nauczyciele. Przygotowała go Akademia Polskiej Siatkówki - powiedział nam Ryszard Ciężki, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Siatkówki.

Klasy sportowe

Najważniejszą częścią całego projektu jest powstanie klas w gimnazjach i liceach, przeznaczonych dla utalentowanej siatkarsko młodzieży. W każdym województwie utworzono po 8 SOS (po cztery dziewczęce i chłopięce) - po trzy klasy gimnazjalne i jedną licealną. W województwie kujawsko-pomorskim dziewczęta kształcić się i jednocześnie trenować będą w gimnazjach nr 6 w Bydgoszczy, nr 28 w Toruniu i nr 3 w Świeciu oraz VIII LO w Bydgoszczy, chłopcy natomiast - w gimnazjach nr 3 w Nakle, nr 15 w Bydgoszczy, ZSO nr 5 w Grudziądzu oraz XI LO w Bydgoszczy.

Koordynatorzy w województwie

Wojewódzkimi koordynatorami akcji będą: Henry Borowski (dziewczęta) i Jerzy Komorowski (chłopcy), natomiast koordynatorem regionalnym został Adam Nowik.

- Kiedyś szkoły piłki siatkowej w każdym województwie były naszym marzeniem. Teraz ono się właśnie spełnia. Wierzymy, że nasze siatkarskie ośrodki szkolne staną się kuźnią młodych talentów i wykształcą przyszłych mistrzów - powiedział dla Polskiej Agencji Prasowej prezes PZPS Mirosław Przedpełski.

Pałac najwyżej sklasyfikowany

- Wydaje mi się, że zasłużyliśmy sobie na to osiągnięciami z ostatnich lat. Aby przyciągnąć młodzież, trzeba dawać przykład, co właśnie robimy. Mamy fajne imprezy, są wyniki, siatkówka jest popularna i w ten sposób można oderwać dzieci od komputerów i telewizorów - dodał.

Jak piszemy wcześniej, „program” obejmuje także wsparcie dla klubów i sekcji siatkarskich - tych, które znalazły się w pierwszej pięćdziesiątce w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym. W Bydgoszczy są dwa takie kluby - Pałac, który zajął pierwsze miejsce, oraz Chemik, który sklasyfikowany został na siódmej pozycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!