Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbny egzamin ósmoklasisty CKE 2021 z języka polskiego. Opinie bydgoskich uczniów i nauczycieli

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym. Na zdjęciu test diagnostyczny piszą uczniowie z SP nr 35 w Bydgoszczy.
Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym. Na zdjęciu test diagnostyczny piszą uczniowie z SP nr 35 w Bydgoszczy. Arkadiusz Wojtasiewicz
Rozprawka „W każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych” lub opowiadanie o tym, że w życiu warto podejmować ryzyko - to tematy wypracowań, z którymi zmierzyli się w środę (17 marca) bydgoscy uczniowie na próbnym egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego, który przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Zobacz wideo: Olimpijska Astoria w Bydgoszczy już otwarta.

Właściwy egzamin ósmoklasisty planowany jest dopiero 25-27 maja, ale by się do niego dobrze przygotować, warto sprawdzić wiedzę i przećwiczyć wszystkie procedury. Okazją ku temu są właśnie próbne egzaminy z CKE.

Choć przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne, to wiele bydgoskich szkół się na niego zdecydowało. Na początek uczniowie rozwiązywali zadania z języka polskiego. Mieli na to 120 minut.

Wybrałam rozprawkę. Pisałam o tym, że w każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych. Temat przypadł mi do gustu - mówi Martyna Trzcińska z klasy VIII A z SP nr 35 w Bydgoszczy.

W SP nr 35 w Bydgoszczy do egzaminu przystąpiło 43 uczniów. Wśród nich Martyna Błajda z klasy VIII B i Martyna Trzcińska z klasy VIII A. Obie uznały stopień trudności egzaminu jako przeciętny.

Uczennice SP nr 35 w Bydgoszczy: Próbny egzamin ósmoklasisty był cennym sprawdzianem

- Wybrałam rozprawkę. Pisałam o tym, że w każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych - mówi Martyna Trzcińska. - Temat przypadł mi do gustu. Należało odwołać się do lektury obowiązkowej i tu wybrałam „Opowieść wigilijną” Charlesa Dickensa oraz do innego utworu literackiego. Tu postawiłam na książkę „Nienawiść, którą dajesz” Angie Thomas. Na egzaminie próbnym pojawiło się wiele zadań, w których trzeba było uzasadnić swoje zdanie i to mnie zaskoczyło. Wszystkie rozwiązałam, ale chwilami nie byłam pewna odpowiedzi. Języka polskiego obawiałam się najbardziej, więc najgorsze za mną.

Martyna Błajda też pisała rozprawkę. - Z lektur obowiązkowych odwołałam się do „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, z dodatkowych do „Trenów” Jana Kochanowskiego. Rozprawka była w miarę łatwa - twierdzi uczennica. - Wśród zadań musieliśmy też napisać zaproszenie i zachęcić koleżanki i kolegów do obejrzenia wystawy fotograficznej. To było proste. Większy problem miałam z zadaniami z „Pana Tadeusza”. Na całym teście nie wszystkie zadania rozwiązałam. Miałam wątpliwości np. w niektórych zadaniach, gdzie trzeba było zaznaczyć „Prawda czy Fałsz”, czasem robiłam to na chybił trafił.

Obie uczennice mówią, że próbny egzamin był dla nich cennym sprawdzianem.

- Można było oswoić się ze stresem, procedurami. No i fajnie, że po dłuższym czasie nauki zdalnej mogliśmy przyjść do szkoły, spotkać się z kolegami i koleżankami, choć czasu na rozmowy nie mieliśmy zbyt wiele - zaznacza Martyna Trzcińska.

Nauczycielka języka polskiego z SP 63: Dla uczniów, którzy pracują systematycznie, test był przyjazny i tematy też

- Trochę się stresowałam. W szkole nie pracowaliśmy z kartą odpowiedzi, teraz można było to przećwiczyć - mówi Martyna Błajda. - Poza tym wiem, jaką wiedzę muszę sobie jeszcze powtórzyć. Przed nami egzamin z matematyki. Tego przedmiotu obawiam się najbardziej, choć rozwiązuję w ramach ćwiczeń dużo zadań.

W SP nr 63 próbny egzamin z języka polskiego pisało 111 uczniów z sześciu klas VIII.

- Uczniowie z sali wychodzili zadowoleni. Większość uznała, że test z języka polskiego był łatwy i oby miało to wyraz w wynikach - mówi Renata Pietras, polonistka z 23-letnim stażem z SP nr 63 w Bydgoszczy. - Już wcześniej wiedzieliśmy, że pojawią się rozprawka i opowiadanie, a nie np. przemówienie, więc przygotowywaliśmy na to uczniów. Moim zdaniem dla osób, które pracują systematycznie, test był przyjazny i tematy też. Ten kto znał treść lektur, np. “Pana Tadeusza”, który pojawił się w zadaniach, oraz czytał polecenia ze zrozumieniem powinien sobie poradzić.

Próbne egzaminy ósmoklasisty z CKE odbywają się w ścisłym reżimie sanitarnym. W czwartek (18 marca) uczniów ostatnich klas szkół podstawowych czeka próba z matematyki. Egzamin rozpocznie się o godz. 9.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo