Arkusze i odpowiedzi z próbnych egzaminów ósmoklasisty 2021 przeprowadzanych przez CKE będą pojawiać się też w tym artykule. Zobaczysz je w poniższej galerii.
Egzamin ósmoklasisty w czasie pandemii. Jak uczniowie się do nich przygotowywali?
***
Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne, ale wiele szkół postanowiło do niego przystąpić. Dla uczniów to okazja, by przećwiczyć wszystkie procedury i sprawdzić wiedzę przed właściwym majowym egzaminem ósmoklasisty.
Egzaminy próbne ósmoklasisty 2021 z CKE - terminy
- Język polski - 17 marca 2021 r. (środa) - godz. 9 - trwa 120 minut
- Matematyka - 18 marca 2021 r (czwartek) - godz. 9 - trwa 100 minut
- Język obcy nowożytny - 19 marca (piątek) - godz. 9 - trwa 90 minut
Matematyka to jeden z tych przedmiotów, który zazwyczaj sprawia młodzieży najwięcej kłopotów na egzaminach. W roku szkolnym 2020/2021 r. młodzież głównie uczyła się zdalnie, stąd wymagania, także na egzaminie z matematyki mają być mniejsze.
Egzamin ósmoklasisty - najważniejsze zmiany na egzaminie z matematyki w roku szkolnym 2020/2021
Zmiany dotyczące tegorocznego egzaminu z matematyki to:
- Zmniejszona liczba zadań w arkuszu tak, by maksymalna liczba punktów wynosiła 25, a nie jak dotychczas 30 (uczeń będzie mógł uzyskać 15 punktów za zadania zamknięte - tak jak dotychczas oraz 10 punktów za zadania otwarte).
- Nastąpi zmniejszenie zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych. Dotyczy to, m.in., działań na pierwiastkach, działań na wyrażeniach algebraicznych, układu współrzędnych, własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej. Nie będzie liczb rzymskich. Pojawią się tylko ostrosłupy prawidłowe. Zabraknie zadań na dowodzenie z geometrii, które podobnie jak działania na pierwiastkach, sprawiały uczniom dotychczas największe problemy.
CKE zaleca, by w przypadku, gdy szkoła zdecyduje o przystąpieniu uczniów do testu diagnostycznego, został on przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi).
Egzaminy próbne ósmoklasisty z CKE w 2021 r. - najważniejsze wytyczne sanitarne
Mamy pandemię, stąd próbne egzaminy ósmoklasisty zostaną przeprowadzone w szkołach w ścisłym reżimie sanitarnym. Oto wybrane wytyczne sanitarne:
- Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa. Dotyczy to zarówno uczniów, nauczycieli jak i innych pracowników szkoły.
- Czekając na wejście do szkoły lub sali, w której przeprowadzany jest próbny egzamin ósmoklasisty, uczniowie zachowują odstęp (co najmniej 1,5 m). Mają zakryte usta i nos.
- Uczniowie wchodzą do szkół różnymi wejściami i oczywiście dezynfekują ręce.
- Uczniowie nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy. Na egzaminie próbnym ósmoklasisty zaleca się korzystanie z własnych przyborów.
- Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na test diagnostyczny uczeń może przynieść własną butelkę z wodą.
- Noszenie maseczek obowiązuje na terenie całej szkoły. Uczniowie będą mogli je zdjąć dopiero po zajęciu miejsc w sali.
- Ławki w sali należy ustawić w taki sposób, aby pomiędzy uczniami zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.
Właściwy majowy egzamin ósmoklasisty 2021 - terminy
- Język polski - 25 maja 2021 r. (wtorek) - godz. 9
- Matematyka - 26 maja 2021 r. (środa) - godz. 9
- Język obcy nowożytny - 27 maja 2021 r. (czwartek) - godz. 9
Właściwy egzamin ósmoklasisty 2021 - terminy dodatkowe
- Język polski - 16 czerwca 2021 r. (środa) - godz. 9
- Matematyka - 17 czerwca 2021 r. (czwartek) - godz. 9.
- Język obcy nowożytny - 18 czerwca 2021 r. (piątek) - godz. 9
Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 2 lipca 2021 r. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty otrzymają 9 lipca 2021 r.
