Zobacz wideo: Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć.

Próbną maturę z matematyki w ubiegły czwartek (3 marca) pisali uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.
- Ten przedmiot zwykle na egzaminie dojrzałości wypada u nas najsłabiej, dlatego warto podejmować takie próby, by uczniowie wiedzieli z czym sobie radzą, a co jeszcze muszą powtórzyć - mówi Justyna Ormanowska, dyrektor gastronomika. - W czasie nauki zdalnej chętni mieli też możliwość skorzystania z konsultacji z tego przedmiotu w szkole. I były osoby, które zgłosiły takie zapotrzebowanie.
Plany w gastronomiku pokrzyżował koronawirus
W tym tygodniu (7-11 marca) gastronomik planował jeszcze próbne matury z języka polskiego i języka angielskiego (zdaje go najwięcej uczniów).
- Testy przygotowali nasi nauczyciele, nie robimy ich z żadnym wydawnictwem - mówi Justyna Ormanowska. - Jednak plany nam się trochę skomplikowały. W poniedziałek (7 marca) dostałam informację, że aż 7 nauczycieli ma pozytywne wyniki testów na Covid-19. Właśnie organizuję zastępstwa.
W IV LO już w styczniu przed feriami młodzież pisała próbną maturę z przedmiotów na poziomie rozszerzonym.
- Do 10 lutego uczniowie musieli podać, jakie rozszerzenia będą zdawali na właściwej maturze w maju. Chcieliśmy dać im szansę, by dokonali odpowiedniego wyboru - mówi Katarzyna Kijewska-Południak, dyrektor "Czwórki". - Obowiązkowo muszą przystąpić do jednego z przedmiotów na poziomie rozszerzonym, maksymalnie do 5. Planujemy też w najbliższym czasie próbne egzaminy z przedmiotów na poziomie podstawowym, czyli języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, który większość zdaje na maturze.
Przymiarki do egzaminu z matematyki i nie tylko
W Zespole Szkół Samochodowych uczniowie mieli w ubiegłym tygodniu próbny egzamin maturalny z matematyki.
- To przedmiot, z którym zwykle młodzież ma najwięcej kłopotów na maturze, warto zatem rozwiązywać jak najwięcej zadań - mówi Janusz Tomas, dyrektor samochodówki. - W czwartek (3 marca) uczniowie pisali więc próbny egzamin z tego przedmiotu na poziomie podstawowym, a 4 marca na poziomie rozszerzonym.
Maturzyści z Zespołu Szkół Budowlanych dwie próby mają już za sobą.
- Pierwsze podejście mieliśmy na przełomie października i listopada 2021 r. - mówi Magdalena Popielewska, dyrektor szkoły. - Po powrocie z nauczania zdalnego w lutym była kolejna próbna matura. Uczniowie pisali egzaminy z podstawy z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego oraz z rozszerzeń z matematyki i angielskiego. Planujemy jeszcze próbne egzaminy na przełomie marca i kwietnia. Materiały przygotowują nasi nauczyciele. W czasie nauki zdalnej uczniowie, którzy wyrazili taką chęć, mieli również konsultacje z wybranych przedmiotów.
Właściwa matura rozpocznie się 4 maja br. Obowiązkowo uczniowie zdawać będą egzaminy pisemne z 3 przedmiotów na poziomie podstawowym. W pierwszym dniu matury napiszą egzamin z języka polskiego, nazajutrz (5 maja) z matematyki, a 6 maja zmierzą się z zadaniami z języka obcego nowożytnego. Nie będzie egzaminów ustnych. W tym roku uczniowie będą musieli przystąpić do jednego z przedmiotów na poziomie rozszerzonym. W przypadku uczniów techników dobrze zdany egzamin zawodowy (wyniki znane będą pod koniec marca) sprawi, że uczeń może na maturze zrezygnować z rozszerzenia z wybranego przedmiotu.