Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbna matura z matematyki w nowej formule. Mamy komentarze licealistów VI LO w Bydgoszczy [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W auli VI LO w Bydgoszczy próbną maturę z matematyki pisało 187 uczniów klas czwartych, którzy w przyszłym roku przystąpią do matury w nowej Formule 2023.
W auli VI LO w Bydgoszczy próbną maturę z matematyki pisało 187 uczniów klas czwartych, którzy w przyszłym roku przystąpią do matury w nowej Formule 2023. Tomasz Czachorowski
W czwartek (29 września) w drugich dniu próbnych matur w nowej Formule 2023 dla liceów, uczniowie pisali test diagnostyczny w matematyki.

Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

od 16 lat

Do próbnych matur, które w terminie 28-30 września przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, mogli przystąpić uczniowie ostatnich klas 4-letniego liceum, którzy w przyszłym roku zdają nową maturę. Udział szkół w tej próbie z CKE był dobrowolny, ale wiele bydgoskich liceów zdecydowało się na ten ruch.

W VI LO w Bydgoszczy, gdzie w klasach maturalnych uczy się 187 uczniów, młodzież pisała test diagnostyczny z matematyki w auli, czyli warunkach zbliżonych do prawdziwej majowej matury. Na rozwiązanie 26 zadań uczniowie mieli 180 minut (tak będzie na maturze w maju 2023 r., jeszcze w 2022 r. było to 170 min. - przyp. red.).

Zadanie z wiatrakami sprawiło trochę kłopotu

Tuż po zakończeniu próbnego egzaminu z matematyki wrażeniami podzieliły się z nami maturzystki z bydgoskiej "Szóstki" Jagoda Kroczka i Amelia Kamedulska.

- Z sali wyszłam już po dwóch godzinach, czyli godzinę przed czasem - mówi Jagoda, która uczy się w klasie IV D o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. Wszystkie zadania rozwiązałam. Jednym z najtrudniejszych było to otwarte dotyczące wiatraków ogrodowych, które produkuje rodzinna firma stolarska. Należało obliczyć, ile tygodniowo wiatraków należy sprzedać, aby zysk zakładu w ciągu jednego tygodnia był największy i oczywiście obliczyć ten największy zysk.

To zadanie przysporzyło kłopotu także innym uczniom.

- W sumie nie rozwiązałam dwóch zadań, w tym właśnie tego z wiatrakami - mówi Amelia z klasy IV B o profilu biologiczno-chemicznym, która skończyła pisać arkusz pół godziny przed czasem. - Na tej próbnej maturze były, m.in. funkcje, logarytmy, wyrażenie algebraiczne, planimetria, trygonometria. Trochę obawiałam się zadania na dowodzenie, ale okazało się całkiem proste dla mnie. Ważne, że pytania zostały jasno sformułowane. Zadania, które znalazły się w arkuszu, podzieliłabym na łatwe lub trudne. Trochę zabrakło mi takich o średnim stopniu trudności.

Arkusze sprawdzać będą nauczyciele w szkołach

Zarówno Jagoda i Amelia uważają, że napisanie tego testu diagnostycznego było dla nich ważne.

- W jednym z zadań zrobiłam mały błąd w zbiorze wartości funkcji i to dla mnie sygnał, że warto dobrze wczytać się w każde zadanie, zwracać uwagę na szczegóły, nie spieszyć się - mówi Jagoda.

Test diagnostyczny ma wyłącznie charakter informacyjny. Arkusze rozwiązane przez młodzież sprawdzać będą nauczyciele w ich macierzystych szkołach. W piątek (30 września) odbędzie się próbny egzamin z języka obcego nowożytnego. Większość pisze angielski (120 min).

Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała już, że od 12 do 22 grudnia br. udostępni kolejny pakiet materiałów do przeprowadzenia próbnych egzaminów maturalnych z wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach: podstawowym, rozszerzonym, dwujęzycznym). Harmonogram grudniowej diagnozy ma być opublikowany w listopadzie br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo