Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Bydgoszczy apeluje o obniżenie cen gazu, ale na propozycje spotkania z PGNiG nie reaguje

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
PGNiG podkreśla, że wyraziła gotowość do spotkania z prezydentem Bydgoszczy w sprawie stawek za gaz. - Kilkakrotnie ze strony PGNiG OD padła propozycja spotkania, jednak do dzisiaj nie otrzymaliśmy w tej sprawie żadnej odpowiedzi - brzmi komunikat spółki.
PGNiG podkreśla, że wyraziła gotowość do spotkania z prezydentem Bydgoszczy w sprawie stawek za gaz. - Kilkakrotnie ze strony PGNiG OD padła propozycja spotkania, jednak do dzisiaj nie otrzymaliśmy w tej sprawie żadnej odpowiedzi - brzmi komunikat spółki. Dariusz Bloch
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zwrócił się do spółki PGNIG Obrót Detaliczny, z którą w ubiegłym roku miasto zawarło roczny kontrakt na dostawę gazu ziemnego, o zmianę stawki jednostkowej. Po obniżkach taryf Bydgoszcz i gminy zrzeszone w Bydgoskiej Grupie Zakupowej płacą za ten rodzaj paliwa ponad dwa razy więcej niż inne podmioty, które aktualnie podpisują umowy. PGNiG podkreśla, że że spółka wiele razy proponowała władzom Bydgoszczy spotkania, ale nie było odpowiedzi ze strony ratusza.

Przetarg na zakup paliwa był ogłoszony w listopadzie ubiegłego roku. Oferty składała w nim wyłącznie państwowa firma PGNIG Obrót Detaliczny. Z rynku z uwagi na destabilizację wywołaną przez agresję Rosji na Ukrainę wycofały się inne podmioty wcześniej uczestniczące w przetargach. Bydgoska Grupa Zakupowa była w związku z tym uzależniona od oferty PGNIG skalkulowanej na poziomie 756 zł za megawatogodzinę - podkreśla ratusz. W 2021 roku ceny gazu oscylowały na poziomie 170 zł za megawatogodzinę.

Bydgoska Grupa Zakupowa płaci za gaz więcej

Od 15 marca 2023 roku po obniżkach PGNIG OD w cenniku biznesowym oferuje paliwo w cenie 353 zł/MWh. Bydgoska Grupa Zakupowa płaci w związku z tym 114 procent więcej niż wynika to z cennika.

Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy

od 16 lat

- Wyrażam nadzieję, że PGNIG OD, jako spółka Skarbu Państwa realizująca kluczowe zadania na rynku publicznym pozytywnie i ze zrozumieniem odniesie się do naszego wniosku – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Dla wielu cena jest zamrożona

"Nie cały wolumen dostarczany przez PGNiG Obrót Detaliczny dla członków Bydgoskiej Grupy Zakupowej jest objęty ceną wskazaną w piśmie Prezydenta Bydgoszczy, pana Rafała Bruskiego. Zgodnie z ustawą o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, bardzo szeroka kategoria odbiorców w ramach jednostek samorządu terytorialnego jest uprawniona do korzystania z ceny gazu zamrożonej na poziomie 200,17 zł/MWh. Są to, między innymi szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i żłobki oraz wiele innych, społecznie wrażliwych odbiorców" - zauważa PGNiG.

Wszystkie tego rodzaju uprawnione podmioty mogą korzystać z niższych, ustalonych ustawowo cen paliwa gazowego. Dotychczas PGNiG Obrót Detalicznych objęło ochroną ponad 36 tysięcy odbiorców społecznie wrażliwych, w tym wiele podmiotów w ramach jednostek samorządu terytorialnego, także tych zrzeszonych w Bydgoskiej Grupie Zakupowej - czytamy w komunikacie spółki.

"Odnosząc się do kwestii warunków, na jakich PGNiG Obrót Detaliczny sprzedaje paliwo gazowe przeznaczone dla podmiotów samorządowych, to są one określone przez samego kupującego. Wynika to z przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, która zobowiązuje podmioty samorządowe do określenia warunków przyszłej umowy (w tym przypadku dotyczące zakupu gazu) już na etapie ogłoszenia postępowania zakupowego. W przypadku postępowania zorganizowanego przez Bydgoską Grupę Zakupową, umowa zakładała stałą, niezmienną cenę gazu przez cały czas trwania kontraktu" - informuje PGNiG.

- Chcemy też zwrócić uwagę na mechanizm zakupu gazu na potrzeby realizacji tego typu kontraktów - podaje PGNiG. - W momencie ich zawarcia, PGNiG Obrót Detaliczny dokonuje kontraktacji całego wolumenu gazu, który ma być dostarczony na podstawie umowy. Oznacza to, że dla spółki koszt zakupu gazu na potrzeby realizacji kontraktu jest również niezmienny i późniejsze spadki cen paliwa na rynku giełdowym nie powodują spadku kosztu pozyskania gazu niezbędnego do realizacji danego kontraktu.

Miasto nie odpowiada na propozycje spotkań

PGNiG podkreśla, że spółka nie ponosi odpowiedzialności za obecną sytuację. Analizujemy możliwość systemowego rozwiązania, które umożliwiałoby modyfikację cen w kontraktach z podmiotami samorządowymi.

PGNiG podkreśla, że wyraziła gotowość do spotkania z prezydentem Bydgoszczy. - Kilkakrotnie ze strony PGNiG OD padła propozycja spotkania, jednak do dzisiaj nie otrzymaliśmy w tej sprawie żadnej odpowiedzi - informuje spółka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo