Zobacz wideo: Zmiany w prawie. Będzie teraz mniej wypadków na drogach?
Projekt zmian w tym zakresie opracowało Ministerstwo Infrastruktury i zajmuje się nim teraz Rządowe Centrum Legislacji.
Teraz prawo jazdy kategorii „B” (auto osobowe) pozwala na kierowanie pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony, czyli w praktyce cięższych SUV-ów bądź lekkich samochodów dostawczych.
Dla aut zasilanych paliwami alternatywnymi
TVN24 Biznes podaje, że nowy wyższy limit ma dotyczyć samochodów zasilanych paliwami alternatywnymi, zaś informacja o tym, że DMC jest większa niż 3,5 tony a nie większa niż 4,25 będzie musiała być odnotowana w dowodzie rejestracyjnym. Przy czym kierowca będzie musiał posiadać kategorię „B” przez co najmniej 2 lata.
To też może Cię zainteresować
Szymon Huptyś, rzecznik prasowy resortu infrastruktury, powiedział nam, że termin rozpatrzenia projektu przez Radę Ministrów nie został jeszcze wyznaczony.
"Projekt ustawy wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 20218/645 z 18 kwietnia 20218 r., zmieniającą dyrektywę 2003/59/WE w sprawie wstępnej kwalifikacji i okresowego szkolenia kierowców niektórych pojazdów drogowych do przewozu rzeczy lub osób oraz dyrektywę 2006/126/WE w sprawie praw jazdy".
To też może Cię zainteresować
Jak wyjaśnił nam dalej Szymon Huptyś - "dyrektywa określa obligatoryjne rozwiązania, takie jak ustanowienie nowego dokumentu w postaci karty kwalifikacji kierowcy czy umożliwienie prowadzenia szkoleń dla zawodowych kierowców w formie e-learningu, a także fakultatywne rozwiązania w zakresie uprawnień dla kierowców z prawem jazdy B, które mogą dotyczyć zezwolenia na jazdę pojazdami o DMC do 4,25 t".
Nie trzeba będzie wymieniać uprawnień
- Każde państwo członkowskie samodzielnie podejmuje decyzję w zakresie wprowadzenia fakultatywnych regulacji oraz terminu, kiedy ma to nastąpić. Podczas dalszych prac nad projektem rozpatrzone zostaną różne propozycje w tym zakresie. Projekt nie spowoduje konieczności wymiany prawa jazdy, jak również nie przewiduje dodatkowych kursów i szkoleń - dodaje rzecznik MI.
Można też prowadzić lekkie motocykle
Przypomnijmy, że od sierpnia 2014 roku ustawodawca zwiększył uprawnienia kierowców z kategorią „B” o możliwość prowadzenia motocykli o pojemności silnika do 125 cm sześciennych, pod warunkiem, że dokument posiadają od co najmniej 3 lat. Ci kierowcy nie muszą więc posiadać osobnej kategorii "A1" upoważniającej do prowadzenia motocykli o tej pojemności silnika.
